İnşaat izinlerinde sekiz kat, gümrüklerde yarı yarıya indirim

37

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, yatırımların artması ve sürdürülebilir ekonomik büyüme için inşaat izin alım süresinin en az sekiz kat azaltılmasını, gümrüklerdeki evrak sayısının da yarı yarıya indirilmesini istedi. Medvedev devlet kurumlarına ait atıl durumdaki arazilerin de özelleştirilerek ekonomiye kazandırılmasını talep etti.

Ulusal Girişimciler İnisiyatifi Çalışma Grubu toplantısında konuşan Medvedev, hükümeti gerekli çalışmaları yapması için görevlendirdiğini söyledi. Kısa sürede netleşmesi beklenen çalışmalar çerçevesinde özellikle inşaat sektörü için önemli bir yol haritası çıkarılacak.

Özelleştirme çalışmaları için hazırlık yapılmasını isteyen Medvedev, “Devlet kurumlarına ait çok geniş araziler boş duruyor. Bunlar zamanla değerlerini kaybediyor. Vatandaşlarımızın konut ve diğer alt yapı çalışmaları için bu araziler değerlendirilebilir ve böylece önemli bir sorunun da üstesinden gelmiş oluruz” değerlendirmesinde bulundu.

2015’e kadar gümrük dökümanlarında kolaylığa gidilmesini isteyen Rusya Başbakanı, “2015’e kadar ithalat ve ihracat işlemlerinde hazırlanan belge sayısı en az yarıya indirilmeli. İthalat için bu rakam 10’dan 6’ya, ihracat için de 8’den 4’e düşürülmeli” dedi.