Rusya muhtemel kriz senaryolarına hazırlık yapıyor

10

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Lavrov, Euro Bölgesi borç krizi, küresel ekonomide büyümenin zayıflaması, petrol varil fiyatlarının düşmesine bağlı olarak bütçe açığında yaşanacak muhtemel düşüş senaryolarına hazırlık yaptıklarını açıkladı.

Dış ekonomik koşullarda oluşacak şartlara göre federal bütçede stres testleri yaptıklarını ifade eden Lavrov, “Petrol varil fiyatlarının 80 ya da 60 dolara kadar inme ihtimalini dikkate alarak gelir öngörüleri yapıyoruz” dedi.

Rusya Maliye Bakanlarından Tatyana Nesterenko da daha önce yaptığı açıklamada petrol varil fiyatlarının 100 dolar seviyesinde olması durumunda 2012 bütçesine yansımasının eksi 100 milyar ruble (3 milyar dolar) olacağını ifade etmişti.

Rusya Ekonomi Bakanı Andrey Belousov da 2012 için 115 dolar olarak öngörülen petrol varil fiyatları ile ilgili tahminlerini 100 dolar seviyesine çektiklerini açıklamıştı.

Uluslar arası ekonomi uzmanlarına göre Çin ve ABD ekonomilerinden gelen olumsuz haberler ve Euro Bölgesi’nde borç krizinin talepleri azaltması nedeni ile petrol fiyatlarında düşüş devam ediyor.

Brent tip petrolün varili 103,7 dolardan işlem görüyor.