Ayakkabı ihracatının yüzde 20'si Rusya'ya

586

İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği (İDDMİB) verilerine göre, bu yılın ilk yedi ayında 334.3 milyon dolarlık ayakkabı ihraç eden Türkiye, bu rakamın 65.4 milyon dolarlık kısmını Rusya'ya gerçekleştirdi.

Böylelikle ayakkabı ihracatının yaklaşık yüzde 20'lik kısmının gönderildiği Rusya'ya, dışarı satılan her 5 çift ayakkabıdan biri ihraç edilmiş oldu. -Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı İslam Şeker, tasarım ve üretimde "Türk ayakkabısı" imajıyla güçlendiklerini ve ihracatta çıtayı 1 milyar dolara yükselttiklerini açıkladı.

İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği (İDDMİB) verilerine göre, bu yılın ilk yedi ayında 334.3 milyon dolarlık ayakkabı ihraç eden Türkiye, bu rakamın 65.4 milyon dolarlık kısmını Rusya'ya gerçekleştirdi. Böylelikle ayakkabı ihracatının yaklaşık yüzde 20'lik kısmının gönderildiği Rusya'ya, üretilen her 5 çift ayakkabıdan biri ihraç edilmiş oldu. İDDMİB verilerine göre, Türkiye'nin en fazla ayakkabı ihraç ettiği ilk 10 pazarı sırasıyla Rusya, Irak, Suudi Arabistan, Almanya, Kazakistan, İngiltere, Bulgaristan, Azerbaycan ve İtalya'dan oluştu. İlk sıradaki Rusya'ya geçen yılın ilk yedi aylık döneminde ayakkabı ihracatı 61.1 milyon dolar olurken, 2012 yılının aynı döneminde yüzde 6.9 artışla birlikte ulaştığı pay yüzde 19.6'ya çıkarak 65 milyon 388 bin dolara yükseldi.

-ALMANYA'YA İHRACAT AZALDI, KAZAKİSTAN'A ARTTI-

Irak'a ayakkabı ihracatı ise yine bu yılın ilk yedi ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 34.03 milyon dolardan 41.4 milyon dolara çıktı. Türkiye'nin ayakkabı ihracatında üçüncü sıradaki pazarı olan Almanya'ya ihracat ise Euro bölgesindeki kriz dolayısıyla yüzde 1.2 azalışla, 14.5 milyon dolardan, 14.3 milyon dolara geriledi. Almanya dışındaki diğer ilk 9 pazara yapılan ayakkabı ihracatında ise artış görüldü. Buna göre, ayakkabı ihracatında beşinci sırada bulunan Kazakistan'a, bu yılın ilk yedi aylık döneminde yüzde 92.9'luk en yüksek ihracat artışı sağlandı. Böylelikle Kazakistan'ın, toplam ayakkabı ihracatından aldığı pay yüzde 3.4'e çıktı ve geçen yılın ilk yedi aylık döneminde 5.9 milyon dolar olan ihracat, bu yılın ilk ayında 11.3 milyon dolara yükseldi.

-İNGİLTERE VE İTALYA'YA DA İHRACAT ARTTI-

Türkiye'nin en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler sıralamasında 2011 Ocak-Temmuz dönemine göre, bu yılın ilk yedi ayında ilk 10 sıralamasında yer alan Kırgızistan'a ihracat 5.5 milyon dolardan 9.7 milyon dolara, İngiltere'ye 7.5 milyon dolardan 9.5 milyon dolara, Bulgaristan'a 8.3 milyon dolardan 9.4 milyon dolara, Azerbaycan'a 5.7 milyon dolardan 7.6 milyon dolara ve İtalya'ya 7.1 milyon dolardan 7.2 milyon dolara çıktı.

-"AYAKKABIDA İHRACAT HEDEFİNİ 1 MİLYAR DOLARA ÇIKARTTIK"-

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı İslam Şeker ise tasarım ve üretimde "Türk ayakkabısı" imajıyla güçlendiklerini ve ihracatta çıtayı 2015 yılı sonunda 1 milyar dolara çıkarttıklarını açıkladı. Şeker, yaptığı yazılı açıklamada, ayakkabı ve ayakkabı aksamı ürünlerinde, yılın ilk 7 ayında 334.3 milyon dolarlık ihracat yapıldığını, ayakkabı ürün grubunun toplam deri ve deri ürünleri ihracatındaki payının ise yüzde 37.2'ye yükseldiğini bildirdi. Geçen yıl 450 milyon dolarlık ayakkabı ihracatı yapıldığına dikkat çeken Şeker,dünya deri ürünleri pazarının 198 milyar dolar olduğunu ve bu rakamın yüzde 52'lik kısmını ayakkabının oluşturduğunun altını çizdi. Bu perspektiften bakıldığında Türk ayakkabı sanayinin önünde geniş bir ihracat alanı bulunduğuna işaret eden Şeker, "Türk ayakkabısı imajı her geçen gün yükseliyor ve güç kazanıyor. Tasarım ve üretimde yakaladığımız bu başarı ile önümüzdeki 3 yıl içinde 1 milyar dolarlık hedefi zorlanmadan yakalayacağımıza inanıyorum" dedi.

-RUSYA, AYAKKABI İHRACATINDA EN FAZLA PAYA SAHİP-

Üretilen her beş çift ayakkabıdan birinin Rusya'ya ihraç edildiğini belirten Şeker ise Türkiye'nin ayakkabı ihracatı sıralamasında ilk dört sırada yer alan ülkelere ilişkin, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ayakkabı ihracatında yüzde 19.6'lık pay ile ilk sırada yer alan Rusya'ya, 2012 yılının Ocak-Temmuz döneminde yüzde 6.9 artışla 65.4 milyon dolarlık ürün sattık. İkinci büyük pazarımız Irak'a yapılan ayakkabı ihracatı ise yüzde 21.5 artışla 41.3 milyon dolara çıktı. Böylece Irak'ın ayakkabı ihracatındaki payı yüzde 12.4'e yükseldi. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70.3'lük rekor artışla 28.9 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğimiz Suudi Arabistan ise 8.6'lık pay ile üçüncü sırada yer aldı. Dördüncü büyük pazar konumundaki Almanya'ya yapılan ihracatımız ise yüzde 1.2 düştü. Yüzde 4.3'lük paya sahip Almanya'ya, Ocak-Temmuz döneminde 14.4 milyon dolarlık ihracat yaptık."

-DOLARIN AŞAĞI SEYRİ İHRACATÇIYI KORKUTUYOR-

İslam Şeker, dolardaki aşağı yönlü seyrin ihracat açısından olumsuz bir iklim yarattığını vurguladığı açıklamasında, Merkez Bankası ve ekonomi yönetiminin alacağı tedbirlerle bu sorunun aşılabileceğini ifade etti.

-TÜRKİYE'NİN EN FAZLA AYAKKABI İHRAÇ ETTİĞİ ÜLKELER (2012 İLK 7 AY)-

-Rusya 65 milyon 388 bin dolar

-Irak 41 milyon 432 bin dolar

-Suudi Arabistan 28 milyon 862 bin dolar

-Almanya 14 milyon 375 bin dolar

-Kazakistan 11 milyon 399 bin dolar

-Kırgızistan 9 milyon 734 bin dolar

-İngiltere 9 milyon 567 bin dolar

-Bulgaristan 9 milyon 465 bin dolar

-Azerbaycan 7 milyon 696 bin dolar

-İtalya 7 milyon 222 bin dolar

-Türkiye'nin toplam ayakkabı ihracatı 334 milyon 332 bin dolar.