Rusya, Kıbrıs'a kaçan paraların peşinde

41

Rusya, Güneydeki vatandaşlarının bilgilerine ulaşmaya çalışırken, bazı Rus yatırımcıların bundan rahatsızlık duyduğu belirtildi.

Güney Kıbrıs merkezli Rus şirketler ve Rus yatırımcılar, Rum Hükümeti’nin, yoğun Rus baskılarına boyun eğmesi ve Güney Kıbrıs’taki yabancı yatırımların verilerinin bu güne kadarki gizliliğinin korunmasına uymaması olasılığına ilişkin yoğun endişelerini dile getirdikleri bildirildi.

Fileleftheros gazetesi “Rus İş Adamları Endişeleniyor... Multi Milyonerler İçin Gizliliğin Kaldırılması ‘İntihar’ Olarak Nitelendiriliyor... İki Bankacıyla İlgili... Gizliliğin Kaldırılmasıyla İki Durumda Banka Verileri Verildi” başlıklarıyla verdiği haberinde, Güney Kıbrıs’ta sermayeleri ve şirketleri olan Rus multi milyonerler arasında, Rum Hükümetinin, Rusya Devlet Başkanı Valdimir Putin’in baskılarına boyun eğdiği ve Güney Kıbrıs’taki Rusların banka ve müteşebbis verilerini Rusya’ya açmaya niyet ettiği söylentileri içerisinde yoğun bir tedirginlik olduğunu yazdı.

Gazete, son zamanlarda, haberlerin, Rusya’nın talebi üzerine, ülkenin Hükümeti tarafından dava edildikleri için İngiltere’den siyasi iltica almayı garantileyen Moskova Bankasının iki eski yönetici yetkilisiyle ilgili şirketlerin banka gizliliğinin kaldırıldığından söz ettiğini belirtti.

Habere göre bilgilerin Rum Hükümeti tarafından yalanlanmamasıyla son 24 saattir büyük bir kargaşa oluştu ve ekonomik krizden dolayı zaten Güney Kıbrıs konusunda hassas olan Rus yatırımcılar, Güney Kıbrıs’la bağlarını koparma senaryoları inceliyorlar. Rus yatırımcılar ve işadamları ayrıca, Rusya’dan siyasi destek ve ekonomik destek ihtiyacının Rum Hükümetini, gerek yatırımcılarla ilgili verileri, gerekse banka hesapları verilerini vererek, boyun eğmeye götürebileceği yönünde endişeler taşıyor.

Öte yandan Güney Kıbrıs’taki büyük avukatlık büroları, hesaplarla ilgili belgelerin verilmesi ya da hali hazırda verilmiş olması olasılığını, “intihar” olarak nitelendiriyorlar; çünkü bunun, Rusların Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteremeye ilişkin güvenini tamamen sarsacağını dile getiriyorlar.

Alithia gazetesi ise “Kıbrıs’ta Rus Korku Filmi... Güney Kıbrıs Merkezli 59 Rus Şirketin Verileri Verilecek” başlıklı haberinde, Vladimir Putin ile siyasi karşıtları arasındaki siyasi mücadelenin; çeşitli şekillerde bankadan büyük miktarları zimmetine geçirdiğinden bahsedilen Moskova Bankasının eski iki üst düzey yetkilisinin peşinden koşmasıyla siyasi-ekonomik korku filminin yaşandığı Güney Kıbrıs’a taşındığını yazdı.

Gazete Rum Yüksek Mahkemesinin 2 Ağustos 2012 tarihli kararlarındaki ifadelere göre, Rum Kara Para Aklama İle Mücadele Birimi’nin (MOKAS); Rusya Federasyonunun hukuki yardım talebi üzerine Lefkoşa Rum Yüksek Mahkemesine, Kıbrıs Rum Bankası, Marfin Popular Bank, Eurobank EFG ve Alpha Bank’ın, 59 şirketin banka hesaplarıyla ilgili çeşitli verileri açıklaması için talimat verilmesi başvurusunda bulunduğunu yazdı.

MOKAS yetkilisi Eva Papakiriaku, ise, Rus makamlarının Güney Kıbrıs’taki Rus şirketlerin banka hesaplarının gizliliğinin kaldırılması yönündeki isteği karşısında Güney Kıbrıs’ın görevini yerine getirdiğini belirtti.