Rusya: Rum Kesimi’nin 5 milyar Euro kredi talebine karar verilmedi

11

Rusya Maliye Bakanlığı Interfax’a yaptığı açıklamada Kıbrıs Rum Kesimi’nin 5 milyar Euro talebi ile ilgili konunun müzakere edildiğini, henüz herhangi bir karar verilmediğini açıkladı.

Kıbrıs Rum Kesimi basınında Rusya’nın 5 milyar Euro kredi talebine olumlu cevap verdiği haberleri yer aldı. İddialarda Moskova’nın ödemeyi iki parti halinde yapacağı belirtiliyor.

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Sergey Storçak, daha önce yaptığı değerlendirmede ek bilgi beklediklerini, konunun gündemlerinde olduğunu kaydetmişti.

Kıbrıs Rum Kesimi geçen yıl da gayri safi milli hasılanın yüzde 10’una denk, 2,5 milyar Euro Moskova’dan kredi almıştı. Rum yönetim Euro Bölgesi’nde yaşanan borç krizi nedeni ile yerli bankaların finansmanında sıkıntı yaşıyor.

Adada bulunan bankaların krize girmesinden önemli etken Yunanistan’da yaşanan mali sorun. Kıbrıs Rum Kesimi Bankalarının Yunan yatırımcılarla aldığı risk 23 milyar Euro’yu aşıyor. Bu rakam Kıbrıs Rum Kesimi’nin 17,3 milyar Euro’yu bulan 2011 gayri safi milli hasılasından çok daha fazla.