Rusya Merkez Bankası’ndan yüzde 0,25’lik sürpriz faiz artışı

39

Rusya Merkez Bankası enflasyon rakamlarının hedefleri aşması ve büyüme rakamlarında kısmi düşüşlerin yaşanmasının ardından faiz oranlarını sürpriz bir şekilde çeyrek baz puan artırarak yüzde 8,25 puana çıkardı.

Interfax’a değerlendirmede bulunan uzmanların önemli bir kısmı faiz artışı beklemediklerini ifade etti. Açıklamada fiyatların yükselmesinin enflasyon rakamlarında artışa neden olma riski ve ekonomik büyüme tahminlerinde yaşanan gerileme gerekçe gösterildi.

Ağustos ve Eylül’ün ilk haftalarında enflasyon rakamlarında artış sürüyor. Merkez Bankası tahminlerine göre şimdiden yüzde 6,3’ü bulan enflasyon rakamları yıllık bazda yüzde 5-6 olan hedefleri aşmış durumda. Bu da planlanan üst koridorun geçilmesi anlamına geliyor. Özellikle Rusya’da kurak geçen yaz nedeni ile tahıl rekoltesinin düşük olması gıda fiyatlarını tetiklemesinden endişe ediliyor.

Merkez Bankası faiz oranları ile ilgili gelecek toplantısını Ekim ayının ilk haftasında yapacak.

Merkez Bankası 26 Aralık 2011’de faiz oranlarını yüzde 8,25’den yüzde 8’e çekmişti. 3 Mayıs 2011’de ise yüzde 8’den 0,25 bazlık puan artışı ile yüzde 8,25’e çıkarılmıştı.

Gecelik ihale bazlı repo faizleri yüzde 5,25’ten yüzde 5,50’ye, gecelik mevduat faizleri de yüzde 4’ten yüzde 4,25’e çıktı.

Uralsib Capital uzmanı Aleksey Devyatov Interfax’a yaptığı açıklamada bankanın faiz oranlarını artırmasının enflasyon rakamlarını daha çok dikkate aldığının göstergesi olduğunu söyledi. Faiz oranlarındaki artışın bankalarda likid durumunda kötüye gidişe neden olacağına değinen uzman, “Talepte baskıya neden olacak. Bu da ekonomik büyüme rakamlarını düşürür. Ancak bu henüz çok güçlü değil…” ifadelerini kullandı.

Büyüme rakamlarından çok enflasyonu dikkate alan Rusya Merkez Bankası gibi düşünmediğini ifade eden Devyatov, faiz oranlarının düşürülerek büyümenin güçlenmesinin ekonomi açısından daha doğru olacağını savundu.

Troika Dialog’dan uzman Yevgeni Gavrilenkov’a göre de faiz oranlarında artış Rusya ekonomik büyümesine olumsuz etki yapacak.

HSBC uzmanı Aleksandr Morozov 2012 için enflasyon rakamının yüzde 7’nin üzerinde beklediklerini, Ekim ayında muhtemelen ikinci bir faiz artışına gidilebileceğini söyledi.

Faiz oranlarında artış Rusya mali piyasalarına da yansıdı. 46 kapek değer kaybeden dolar 30,80 rubleye kadar düştü. Yerel saatle 12:00 itibari ile ruble bazlı MICEX endeksi yüzde 2,95 artarak 1516 puana yükselirken, yüzde 4,6 artan dolar bazlı RTS endeksi ise 1553 puandan işlem görüyor.