Denizbank’ın yeni sahibi Sberbank, yüzde 7,6 daha özelleşiyor

257

Türkiye’den Denizbank’ı 3,5 milyar dolara satın alan Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank, yüzde 7,58’lik hissesini satışa çıkardı. Rusya Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada satışın 22 Mart 2011’de Ulusal Bankacılık Konseyi’nin aldığı karar çerçevesinde yapıldığı belirtildi. Hisselerin satışı gerçekleşirse Sberbank’ta devletin kontrolü yüzde 50 artı 1 oranına gerileyecek. Sberbank satışlardan 5 milyar doların üzerinde gelir bekliyor.

Satışla ilgili Sberbank’tan yapılan açıklamada, “Satışlar Rusya Merkez Bankası'nın Sberbank’taki hisselerinin yüzde 50 artı 1 oranına çekilmesi yönündeki karara uygun olarak yapılıyor.” denildi.

Hisselerin satış rakamları 91 ruble ile satış sürecinin kapanacağı serbest piyasa rakamları arasında olması bekleniyor. Sberbank’ın özelleştirme kararını açıklamasının ardından Cuma günü kapanış rakamı olan 97,5 ruble olan Sberbank hisseleri 95,5 rubleye (3,13 dolar) geriledi. Satış sürecinin 18 Eylül mesai bitiminde sonlanması planlanıyor. Hisselerin bir kısmı da ruble bazlı MICEX endeksinden satışa sunuldu.

Satışla ilgili açıklamada bulunan Sberbank Başkanı German Gref, “Satış Sberbank’ın yatırımların çeşitlendirilmesi ve uluslar arası piyasalarda varlığını güçlendirmesi adına bir fırsat oluşturuyor. Rusya mali kurumları açısından pozisyonumuzu güçlendirerek, karlılık, operasyon verimliliği ve servis kalitesi açısından Sberbank’ı dünyanın en iyi bankaları arasına taşınması için kritik bir adım atıyoruz… Böylece Rusya’da Pazar payını koruyarak, Rusya ve dışarıda ek büyüme imkanı bulacağız.” şeklinde konuştu.

Toplam aktifler, mevduat ve krediler açısından Rusya'nın en büyük ticari bankası olan Sberbank, Rusya'nın finansal sistem ve ekonomisinde önemli bir rol oynar. 30 Haziran 2012 tarihi itibariyle Sberbank’ın toplam aktifleri 12.4 trilyon rubleye ulaştı. Rusya Merkez Bankası verilerine göre, Sberbank’ın toplam aktifleri 1 Temmuz 2012 tarihi itibari ile tüm Rus bankacılık sektörünün aktiflerinin % 28,2’sini oluşturuyor. Perakende mevduatında % 46,1'lik pazar payına sahip olan banka, kurumsal kredilerde % 33,6 büyüklüğe sahip. Sberbank’ın Rusya’da 70 milyonun üzerinde bireysel müşterisi bulunuyor.