Tukaş Moskova gıda fuarında

218

Türkiye’nin en büyük salça ve konserve üreticilerinden Tukaş, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen World Food Moscow 2012 gıda fuarına katıldı. Sektöründe ilk üç firmadan biri olan Tukaş’ın 2011 ihracatı 32 milyon TL’yi buldu.

Rusya pazarında etkin olabilmek açısından fuarın önemine dikkat çeken Tukaş Ticari Direktörü Tankut Özcan, “Türkiye'den Rusya'ya yapılan ihracatta tarım sektörünün payı her yıl artmakta. Türkiye’nin taze domates ihracatında son yıllarda Rusya en önemli ülke haline geldi. Geçtiğimiz yıl yaş sebze ve meyve ihracatında en fazla talep gösterilen ürün olan domatesin en çok ihraç edildiği ülke, Rusya oldu.” dedi.

Türkiye’den en çok domatesi Rusya’ya ihraç ederken 2011 rakamları 287 bin tonu buldu. Türkiye’den Rusya’ya salça ihracı ise 3 bin 326 ton.

Türkiye’nin Rusya pazarında taze sebze ve meyvenin yanı sıra, işlenmiş tarım ürünleriyle de yer almaya başladığına değinen Özcan, “Rusya artık, Avrupa Birliği ülkelerinden sonra sektörümüz açısından en cazip ülke. Taze domateste olduğu gibi domates salçası ihracatında da Rusya, öne çıkan ülkeler arasında. Tukaş, Rusya’ya ağırlıklı olarak domates salçası ihraç ediyor. Bu fuarda sağlayacağımız yeni bağlantılar ile Rusya’ya yaptığımız ihracatı artırmayı ve bu pazarda domates salçası ile birlikte diğer ürünlerimizle de yer almayı hedefliyoruz.” dedi.

Tukaş, AB ülkeleri, ABD, Japonya, Avustralya ve Orta Doğu ülkeleri ağırlıklı olmak üzere 22 ülkeye ihracat yapıyor. Yıllara göre değişmekle birlikte, Tukaş’ın toplam satışının %30’unu dış pazar satışları oluşturuyor. Üretimde ISO 22.000 kalite güvence sisteminin yanı sıra uluslararası gıda platformunda geçerli BRC (British Retail Consortium) ve IFS (International Food Standard) belgelerinin bulunması, ihracatta Tukaş’a  rekabet avantajı sağlıyor. Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri, Tukaş’ın ihracatında en büyük payı oluşturuyor.

1962 yılında Manisa’nın Turgutlu ilçesinde kurulan Tukaş, 1967 yılında OYAK (Ordu Yardımlaşma Kurumu) tarafından satın alındı. 1967 yılından bu yana bir OYAK iştiraki olarak faaliyet gösteren Tukaş, 1994 yılında şirket ödenmiş sermayesinin % 28’ini halka arz etti ve İMKB’de işlem görmeye başladı.

Genel Müdürlüğü İzmir’de bulunan Tukaş, üretim faaliyetlerini İzmir’in Torbalı ve Balıkesir’in Manyas ilçelerindeki fabrikalarında gerçekleştiriyor. Bugün sektöründe önemli bir paya sahip olan Tukaş; salça ve domates ürünleri, konserve (sebze, şarküteri, bakliyat, hazır yemek), turşu, reçel, sos (ketçap, mayonez, acı biber sosu ve kahvaltılık sos) ve dondurulmuş gıda ürün gruplarından oluşan geniş ürün yelpazesine sahip.