Rus arama motoru Yandex'in Türkiye hedefi yüzde 30

269

Türkiye'de birinci yılını dolduran Rus arama motoru Yandex'in dijital reklam pazarı içindeki payı yüzde 1'e ulaştı. 5 yıl içinde hem kullanım hem gelir anlamında yüzde 30'luk pay hedefleyen şirket, yakın zamanda sınırsız kapasiteli Yandex Mail'i hizmete sunuyor.

Enerjilerini pazarı tanımak ve ürün entegre etmeye harcadıklarını belirten Yandex.Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, daha işe başlamadan yüzde 1 paya ulaşmanın kendileri için önemli olduğunu, Yandex'in Türkiye'ye gelmekle doğru bir karar verdiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Rusya merkezli arama motoru Yandex'in Türkiye pazarına girişinin üzerinden bir yıl geçti. Türkiye'de kullanıma açtığı, yerelleştirdiği ürünleriyle dikkat çeken Yandex, Türkiye verilerini paylaştı. Yandex'in kuruluş yıl dönümü toplantısında konuşan Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Türkiye'nin yeni arama motoru olarak internet dünyasına yeni bir soluk getirdiklerini söyledi. Bir yıl gibi kısa bir sürede, yeni ürün ve servisleri kullanıcılarına sunduklarını belirten Yalçındağ, çok yakında sınırsız e-posta kapasitesi bulunan Yandex Mail'in altyapısını iş dünyasına ücretsiz olarak sunmaya başlayacaklarını kaydetti.

Yalçındağ, Türkiye'deki dijital reklam pazarının 700 milyon lira civarında olduğunu ifade ederek kullanım ve gelir bazında gelecek 5 yıl içinde hedeflerinin yüzde 30 pazar payına ulaşmak olduğunu söyledi. Yandex hakkında bilgi veren Yandex Analisti Erhan Erdoğan ise Türkiye ofisinde 55 çalışan olduğunu kaydederek, kullanıcı rakamları hakkında bilgi verdi. Ocak ayında günlük 100 bin kullanıcı rakamına ulaştıklarını belirten Erdoğan, "Şu an küçük gelebilir ama o dönemde büyük bir rakamdı. Daha sonra mayısta günlük 2 milyon arama rakamına ulaştık. Haziranda ise 3,1 milyon aylık tekil kullanıcıya ulaştık." ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki kullanıcılara yönelik toplanan veriler için, 70 bin site üzerinden günlük 25 milyon sayfanın ziyaret edildiğini açıklayan Erdoğan, sayfa görüntüleme sayısı bazında masaüstü cihazlarda en fazla veri trafiğinin sabah 09.00'da gerçekleştiğini belirterek, kullanıcı başına 18 sayfa görüntüleme düştüğünü söyledi. Erdoğan, "Tarayıcılar konusunda Türkiye'deki Internet Explorer kullanımı yüzde 50 oranında. Google Chrome ise ikinci sırada. Mobil işletim sistemlerindeyse Apple yüzde 70 ile birinci sırada. Yaklaşık yüzde 20 ile Nokia ikinci, yüzde 10 ile Samsung üçüncü sırada yer alıyor." diye konuştu.