Rusya tahıl ihracatına yasak getirebilir

169

Rusya Ekonomi Bakanı Andrey Belousov, tahıl fiyatlarında artışın devam etmesi durumunda ihracatın sınırlandırılması yönünde adım atabileceklerini söyledi.

İhracat sınırlandırılması ile ilgili kararın sonbaharda alınabileceğine değinen Belousov, “Tahıl ihracatını durdurma ile ilgili dinamikler iç piyasada fiyatlarla ilgili. Biz şimdi bu yönde bir artış trendi görüyoruz. Bu süreç devam ederse, hükümetin ihracatı sınırlandırma ihtimali yüksek…” dedi.

Soçi’de gerçekleşen yatırım forumu çerçevesinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Belousov, “Elbette iç piyasayı korumak zorundayız. Biz bu konuda illüzyana, ya da tahıl ve gıda fiyatlarında aşırı artışa üzün veremeyiz.” uyarısı yaptı.

Üçüncü sınıf beyaz buğdayın tonu 5 bin rubleden (160 dolar) 8 bin rubleye (260 dolar) kadar yükseldi. Beklenti ise yıl sonuna kadar herhangi bir müdahale olmaması durumunda fiyatların 9 bin rubleye (300 dolar) kadar çıkacağı yönünde.

Hükümetin tahıl ihracatı ile yasağı hasadın tamamlanmasının ardından ele alacağını ifade den Belousov, “İhracat yasağı getirmek elbette güzel değil. Ancak iç piyasayı da korumak zorundayız.” dedi.

Rusya Tarım Bakanı Nikolay Fyodorov 2012 için tahıl rekolte beklentilerinin 80 milyon tondan 75 milyon tona çektiklerini, ihracat yasağının gündemde olmadığını söylemişti. Rekoltenin 60 milyon tona düştüğü seviyede kuraklık olduğunu kaydeden bakan, rezervlerde 17 milyon ton ve müdahale fonunda da 5 milyon ton tahıl olduğunu belirtmişti.

Rusya 2011’de verimli bir hasat mevsimi geçirmiş, rekolte de 94 milyon tona ulaşmıştı. Rusya geçen yıl 25 milyon tona yakın tahıl ihracatı gerçekleştirdi.

2010’da kurak geçen mevsim nedeni ile rekolte 61 milyon tona kadar düşmüş, yerel piyasada fiyat artışını engellemek isteyen hükümet ihracatı yasaklamıştı. Rusya’nın yıllık tahıl tüketimi 70 milyon tonu buluyor.