Arbat’ta Türk restoranı Bosfor 15. yılını kutladı

6139

Rusya’nın başkenti Moskova’da tarihi ve turistik Arbat sokağında Türk mutfağının birbirinden leziz yemeklerini müşterilerinin beğenisine sunan Bosfor Restoran 15. yılını kutladı. Türk diasporasının uğrak yerlerinden Bosfor restoran et ve tavukta helal ürün kullanması nedeni ile tercih ediliyor.

Kutlama nedeni ile Cihan Haber Ajansı’na değerlendirmede bulunan Bosfor Restoran sahiplerinden ve Rus-Türk İşadamları Birliği Başkan Yardımcısı Naki Karaaslan, Arbat’ta mevcut 200 restoran arasında en eskilerden olduklarını ve keyifle hizmet vermeye devam ettiklerini söyledi. Karaaslan, “Bizin insanımız, Ruslar ve diğer yabancılar restoranımızda kendilerine evinde gibi hissediyor. Bu da bize keyif veriyor. Türk mutfağının zengin menüsünden bir çoğunu müşterilerimize sunuyoruz. Bence Çin mutfağından sonra dünyada ikinci Türk mutfağı. İtalyan ve Fransız mutfağının daha sonra geldiğini düşünüyorum. Kebaplar, soğuklar, patlıcan ezmesi, acılar, sulu yemekler ve özellikle de bosfor tandır çok beğeniliyor.” dedi.

Pazar günleri 7 yıldır devam eden özel kahvaltıların da çok ilgi gördüğüne değinen Karaaslan, “Biz Moskova’da çocukların şekerci dükkanı gibi hatırlanmak istiyoruz. Ruslar da turizmden dolayı Türk mutfağını biliyor. Önyargıları yok. Gelecekte daha butik bir restorana dönüştürmek istiyoruz. Bosfor Balık olacak. Moskova’da gelecek yıl yeni şubeler açmayı planlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ile yapacaklarımızın yüzde 10’undayız

Rusya-Türkiye ilişkilerinin son iki yılda özellikle bir aylık süreli ziyaretlerde vizelerin kaldırılmasının hayati öneme sahip olduğuna işaret eden Türk girişimci, “Biz vizelerin tamamı ile kaldırılmasını bekliyoruz. THY’nin seferlerini artırması işadamlarının hayatını kolaylaştırdı. Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü üyeliği de çok önemli bir adım. Rusya hammadde zengini bir ülke. Hizmet bekliyor. İnşaat, tarım, turizm ve diğer sektörlerde biz çok iyiyiz. Rusya’da hak ettiğimiz yeri almalıyız. Özellikle otomotiv sektörü motor olabilir. Henüz Rusya’da olmamız gereken yerin yüzde 10’unundayız. Çok hızlı hareket etmemiz gerekiyor.” çağrısında bulundu.

Rusya’da lojistik faaliyetlerinde bulunan TLT GROUP Yönetim Kurulu Başkanı Akın Tokay, Moskova’da yaşayan Türk camiası açısından Bosfor’un ayrı bir yeri olduğunu, yıllardır standardını iyi bir şekilde koruyabilen yegane Türk restoranı olduğunu söyledi. Yemek lezzetlerinin Türkiye’nin en iyi restoranlarını aratmadığını, her şeyden önce de kendilerini burada evinde gibi hissettiklerini kaydeden Tokay, “Türk diasporası burada buluşur, karşılaşır. Burası bir çeşit dayanışma merkezi gibi…” dedi.

Putin’in ziyareti Suriye’nin soğuttuğu ilişkileri ısıtacak

Rus-Türk İşadamları Birliği Başkanı Ali Galip Savaşır da, Bosfor’un Türk restoranı olmanın ötesinde fonksiyonu olduğunu söyledi. Bosfor gibi restoranların Türkiye’nin yüzü olduğuna değinen Savaşır, “Osmanlı’dan gelen yemek mozaiğimizin güzel çeşitlerini burada bulmak mümkün. Ben şahsen Rus mutfağından Borş çorbası ve bizim bulgurun yerine tüketilen greçkayı seviyorum.” şeklinde konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 15 Ekim’de Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyareti hatırlatan Savaşır, Suriye krizi ile bir miktar gerilen ilişkilerin yeniden ısınmasını umduklarını söyledi. Türkiye-Rusya ilişkilerinin en ufak bir soğumaya tahammülü olmadığına değinen Türk iş adamı, “Suriye konusunda ne Türkiye ne de Rusya tek başına doğrudan karar veremez. Bence bu askıda tutularak iki ülke arasında ticari, ekonomik, siyasi ve kültürel alandaki diğer ilişkiler öne çıkarılmalı. Biz bunların görüşülmesini istiyoruz. İlişkilerde olağanüstü bir ivme bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.