Putin'e Türk lokumu yedirecek

268

Türk ihracatçılar geçtiğimiz hafta Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen dünya gıda fuarına çıkarma yaptı.

Fuara 45 Türk firması katıldı. Çay, kahve, bisküvi, çikolata, süt ürünleri gibi çeşitli ürün gruplarının sergilendiği fuarda Türk firmaları yoğun ilgi görürken çeşitli ülkelerden firmalarla ticari bağlantılar kuruldu. Rusya ile 100 milyar dolarlık ticaret hacmini yakalamak için gayret gösterdiklerini belirten Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, Türkiye'nin Rus pazarına gereken önemi vermemesinden yakındı.

Geçtiğimiz yıllarda Rusya'ya yüksek miktarda şekerleme ürünü ihraç ettiklerini kaydeden Mete, gümrük duvarlarının oluşması ile bu durumun olumsuz etkilendiğini söyledi. Rusların zenginliklerini göstermek için masasını kurarken elinde ne varsa koymak istediklerini anlatan Mete, "Biz de Türk firmalar olarak masanın bizim ürünlerle donatılmasını hedefliyoruz. Bunun için ne gerekiyorsa yapıyoruz. ABD Başkanı Barack Obama'ya Türk lokumu planımıza Rusya'yı da ekledik ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'e lokum yedireceğiz." diye konuştu.

Rusya'nın gümrük duvarlarını yükselttiğini belirten Mete, ikili siyasi ilişkilerin önemine değinerek gümrük sorununun ancak siyaset kanalı ile lobicilik yaparak çözülebileceğini söyledi. Mete, Rusya'ya ihracatta narenciyeye ağırlık verildiğini, sanayiye dönük katma değeri yüksek ürünlerin ihracının göz ardı edildiğini söyledi. Rusya'nın Türkiye'nin ihracat yaptığı ilk on ülke arasında olmadığı bilgisini veren Mete, bu durumun karşılıklı tavizler verilerek çözülebileceğine işaret etti. Mete, "Biz nükleer ihalesini Rusya'ya veriyoruz ama karşılığında bir taviz almıyoruz. Eğer Rusya'nın doğalgazını alıyorsak bunun karşılığında taviz almalıyız. Biz iş veriyoruz ama karşılığını istemiyoruz." şeklinde konuştu.

Mete, dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösteren Türk okullarının ihracatçılar için öneminden de bahsetti. Dünya üzerinde Türkiye'nin birçok ülkede yanlış tanındığını belirten Mete, Türk okullarının bu algıyı kırmada önemli bir rolünün olduğunu söyledi. Dünyada 200 ülkeye ihracat yaptıkları bilgisini veren Mete, "Türk okulları ülkemizi tanıtarak ihracat hedeflerimizde bize destek oluyor." şeklinde konuştu.