Kurak yaz Rusya’ya 1,5 milyar dolara mal oldu, fiyatlar rekor kırıyor

72

Rusya Tarım Bakanı Nikolay Fyodorov kurak geçen yaz nedeni ile üreticilerin kaybının 45 milyar ruble (1,5milyar dolar) olduğunu açıkladı. Tahıl fiyatları ise Sovyet sonrası dönemin en yüksek rakamlarını görmeye başladı.

Rossiya 24’e tarım sektörünün içinde bulunduğu durumla ilgili değerlendirmede bulunan Bakan, “Doğrudan kayıp miktarı 14 milyar ruble (yarım milyar dolar), dolaylı kayıplarla birlikte 45 milyar ruble (1,5 milyar dolar) zarar görülüyor.” dedi.

Sektörün zor durumda olduğunu, üç yıllık süre ile kredi için çalışma başlattıklarını ifade eden Bakan, “Bu para ile kış ekimleri karşılanabilir. Ayrıca, tohum, yem, gübre ve diğer ihtiyaçlarla ilgili de destek programlarımız olacak.” müjdesi verdi.

2012 için tahıl hasadının toplam 72 milyon tona ulaşacağını teyit eden bakan, 20 milyon ton rezervlerdeki miktarla birlikte Rusya’nın 10-14 milyon ton arasında ihracat kapasitesinin de olabileceğini söyledi.

Beyaz buğday hasadı ise tahıl içinde en zayıf olanı. Bakanlık verilerine göre 2010’nun da gerisinde kalan rakam 40 milyon tonu ancak bulacak.

Rusya 2010’da kurak geçen mevsim nedeni ile 60,9 milyon ton tahıl hasat etmişti. Buğday hasadı ise 41,5 milyon ton olarak gerçekleşmişti. Geçen yıl verimli bir sezon geçiren tahıl sektörü 94,2 milyon tonla rekor kırmıştı.

Kurak mevsim nedeni ile tahıl ürünleri ise anormal bir şekilde zamlanmaya başladı. Sovyet sonrası dönemin en yüksek seviyesine ulaşan fiyatlar sadece bir haftada ton başına 1000 ruble (33 dolar) arttı.

Vedomosti gazetesine göre dördüncü dereceden buğdayın fiyatı Novosibirsk’te 11 bin 200 ruble (380 dolar), Novorossisk’te ise 10 bin 400 rubleden (350 dolar) işlem görüyor. Gazeteye konuşan tarım uzmanı Dmitri Rilko fiyatların Sovyet sonrası dönemin en yüksek seviyesine çıktığı uyarısı yaptı.