Sberbank, Denizbank’ın alım işlemlerini tamamladı

322

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank DenizBank AŞ’nin yüzde 99,85’lik hisse alımı ile ilgili işlemleri bugün tamamladı. Alımla ilgili anlaşma Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 14-15 Ekim’de Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyarette imzalanacak. Teknik çalışmaları sonlandıran imzaları Türkiye’de bulunan Sberbank Başkanı German Gref veDexia CEO'su Pierre Mariani attı.

Sberbank’tan yapılan açıklamada Belçika merkezli Dexia’ya ait olan hisseler üzerindeki yetki bugün itibari ile Sberbank’a geçti. Bu anlaşma ile Sberbank Türkiye bankacılık sektörüne girişle ilgili stratejik bir adım atmış oldu.

Açıklamada, “Alım 6 milyar 469 milyon TL’ye gerçekleşti. Bugünkü kurdan 2 milyar 790 milyon Euro. Denizbank tüm bankalar açısından Türkiye’de 9. sırada, özel bankalar açısından da 6. sırada bulunuyor. İlk altı aylık dönemde karı ise 334 milyon TL olarak gerçekleşti.” denildi.

Düzenlenen hisse devir töreninde konuşan Sberbank Yönetim Kurulu Başkanı Gref, Denizbank'ın ismine çok hassas yaklaştıklarını belirterek, Denizbank'ın isminin değiştirilmesi konusunda henüz bir karar almadıklarını, bu konuyu daha sonra görüşeceklerini ancak, Sberbank'a atıfta bulunan bir ibarenin mutlaka yer alacağını söyledi. Gref, Sberbank'ın Dexia'ya 1 Ocak-28 Eylül tarihleri arasında net aktif değerindeki artışa göre, kapanış sonrası söz konusu olabilecek bir takım düzeltmelere tabi ve azami 433 milyon lira ile sınırlı olmak üzere ilave bir tutar daha ödeneceğini ifade etti.

Sberbank yönetime iki kişi katıyor

Kalan (halka açık) yüzde 0,15 hisseyi satın almak için hissedarlara teklifte bulunacaklarını dile getiren Gref, Denizbank'ın yönetim kurulu üyelerinin çoğunun çalışmalarına devam edeceğini, yakın zamanda Sberbank'tan da yönetim kuruluna 2 kişinin gireceğini kaydetti.

Gref, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ile de ilgili olarak, Hakan Ateş'in kendisinin yüzde yüz güvenini kazandığını, güvenilirliği ve çalışmaları konusunda hiç bir şüphesinin olmadığını belirtti.

Denizbank'ın Türkiye'deki rakiplerinden çok daha güçlü olduğunu ifade eden Gref, Denizbank'ın hızlı bir şekilde geliştiğini ve aktiflerinin 3 kat artacağını anlattı.

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş ise, satış anonsunun bir yıl önce yapıldığını hatırlatarak, küresel kriz ortamında hissedar değiştirme sürecini yaşadıklarını, bunun da çok zorlu bir süreç olduğunu vurguladı. 
Sberbanka ilişkin bilgiler veren Ateş, ''Sberbank'ın 70 milyon bireysel müşterisi var. Bu da Rusya'da her iki kişiden birinin Sberbank'ta hesabı olduğu anlamına geliyor'' dedi. 

Ateş, Denizbank'ın ise, 15 yıldır Türkiye'de ve uluslararası alanda çok önemli başarıları olan bir banka olduğunu söyleyerek, ''6 yıl önce böyle bir hissedar değişimiyle Dexia Zorlu Holding'den hisseleri devraldı. Bu 6 yıllık sürede gerçekten çok önemli aşamalar kaydetti Denizbank. Ben o bakımdan bir önceki hissedarımız Dexia'ya bize olan destekleri için şükranlarımı sunuyorum'' diye konuşu.

Rusya’nın en büyük devlet bankası olan Sberbank, Rusya’da sektörün yüzde 28,2’sini elinde bulunduruyor. 30 Haziran itibari ile 238 bin çalışana ulaşan banka son özelleştirme programı ile yüzde7,58’lik hissesi 5,2 milyar dolara özelleştirildi.

Devlet hisselerinin yüzde 50+1’e kadar çekildiği özelleştirme programını çok başarılı bulan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,“Son on yıl içinde yapılan en karlı yatırım. On yıl önce Sberbank’tan 100 dolarlık kağıt alımı yapan, şimdi 3700 dolara ulaştı. Çok verimli bir yatırım. Bu bizim bankacılık sektörümüzün büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor.” değerlendirmesinde bulunmuştu.