Minnihanov'dan TUSKON'a yatırım çağrısı: Her türlü desteğe hazırız

46

Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Türk işadamlarına "Tataristan’a yatırıma gelin" çağrısı yaptı.

Bursa Girişimci İşadamları Derneği (BUGİAD)'nin ev sahipliğinde Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Üyesi ve BUGİAD Başkanı Ali Fuat Er, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov ile çalışma kahvaltısında bir araya geldi. Bursa Hilton Otel'de düzenlenen toplantıya Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovskiy ve işadamları katıldı. Minnihanov'un Türkiye programına Başbakanlık Yatırım Tanıtım ve Destek Ajansı Rusya ve BDT ülkeleri Temsilcisi Eduard Zubairov da eşlik etti. Ajans özellikle son dönemde Rusya'dan Türkiye'ye yönelik gelişen yatırımlarda katkılarını sürdürüyor.

BUGİAD Başkanı Ali Fuat Er, toplantıda yaptığı konuşmada, “BUGİAD, 43 bin üye işadamı ile 120 bin şirketi temsil eden Türk iş dünyasının en büyük ve en yaygın gönüllü sivil toplum kuruluşu olan TUSKON üyesi bir dernektir. Biz TUSKON olarak Rusya’yı ve Tataristan’ı çok önemsiyoruz. 22 Şubat 2012’de 55 mobilya üreticisi şirket ile Kazan’a gelerek Tataristan mobilya fuarını yapmıştık. 31 Mayıs 2012’de de İstanbul’da 600 seçkin işadamının katıldığı büyük bir iş forumu düzenlemiştik.” şeklinde atılan adımları hatırlattı. Sürekli Rusya‘ya doğru bir yöneliş içinde olduklarını belirten Er, şunları söyledi; “Rusya’ya ve Tataristan’a önümüzdeki dönemde otomotiv, tekstil, tarım ürünleri, gıda sektörlerinde işadamları heyeti organize ederek, yatırım ve ticaret büyümesi ve gelişmesi için gayretli çalışmalar yapacağız.”

"TATARİSTAN’A GELİN HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ"

Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov da Türk işadamlarını Tataristan’a yatırım yapmaya çağırarak, “Tataristan Cumhuriyeti için Türkiye ortaklardan en önemlisidir. Tataristan’da yabancı ortak sermaye ile ekonomik kuruluşlar bazında birinci yeri Türkiye almaktadır. Eskiden bizim ilişkilerimiz sadece yakın enerji inşaat sektörleri ile sınırlı idi. Ama biz yeni projelere el atıyoruz ve Bursa’ya gelmemizin en önemli sebebi ise burası Türkiye’nin yan sanayi sektörleri açısından önde geliyor. Tataristan da Rusya Federasyonu'nda yan sanayi konusunda birinci yerlerden biridir.” şeklinde konuştu.

Bu tür görüşmelerle bu ilişkilerin daha da geliştirileceğine dikkat çeken Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, “Bizim bu işlerimizin de artık sonuçlarını görmeye başladık. Kamaza’da Türkiye’den önemli firmalar gelerek burada yatırım yapıyorlar. Rusya hızla ilerlemekte, biz de bu kapsamda Türkiye ile çalışmak istiyoruz. Sayın Putin’in de dediği gibi Rusya’da 2020 yılında 25 milyon kalifiye eleman için işyeri açmamız gerekecek ve bunu birlikte yapmak istiyoruz.” dedi. Ardından karşılıklı görüşmelerle ikili ilişkilerin artırılması ve ekonomik bağlantıların sağlanması konusunda görüşmelerde bulunuldu.