Sberbank, Denizbank'ta 6 yılda üç misli ticari artış bekliyor

67

Sberbank Başkanı German Gref, kendi saflarına kattıkları Denizbank'tan 6 yıl içinde üç misli ticari artış beklediklerini belirtti.

Basına konuşan Gref, Türk bankasının satın alınmasını başarı şeklinde nitelendirerek, "Bunun sayesinde Sberbank için Türkiye'de çok sayıda ticari fırsatlar, olanaklar doğdu. Sberbank Denizbank'tan yılda yüzde 18 hisse artış bekliyor. Biz altı yıl sonra ticari artışımızı üç kata çıkaracağız" dedi.

Gref, Denizbank'ın sermayesinden memnun olduklarını belirterek, "Taze kan gelmeden de Denizbank'ın elinde önümüzdeki bir kaç yıl içinde ticari faaliyet göstermek için yeterince sermayesi var" diyerek övdü.

Sberbank Başkanı, Türkiye’de Mersin Akkuyu nükleer santralini 20 milyar dolara inşa edecek Rus Devlet Kurumu Rosatom’un Denizbank’ın ilk müşterisi olduğunu da açıkladı.

Gref, önümüzdeki 3 yıl içinde yurtdışında herhangi bir satın almayı da düşünmediklerini sözlerine ekledi.

Rusya’nın en büyük devlet bankası Sberbank, DenizBank AŞ’nin yüzde 99,85’lik hisse alımı ile ilgili işlemlerini 28 Eylül'de tamamlamıştı. Alımla ilgili anlaşma Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 14-15 Ekim’de Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyarette imzalanacak.

8 Haziran'da Sberbank, Denizbank hisselerinin yüzde 99,85'ini Dexia'dan satın almıştı. Hisseler 6 milyar 479 milyon liraya mal olurken; bu tutar 3 milyar 504 milyon ABD Doları'na denk geliyor. Satın almadan duydukları memnuniyeti dile getiren Sberbank Başkanı Gref, Denizbank'ı orta ve doğu Avrupa'da inovasyon odağı haline getirecekleri mesajını vermişti.