“Nakit çıkışı Rusya ekonomisinin aşırı ısınmasına engel oluyor”

6

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Moyseyev son aylarda nakit çıkışında yaşanan artışın ülke ekonomisini aşırı ısınmadan koruduğunu söyledi.

Tokyo’da Dünya Bankası ve Uluslar arası Para Fonu’nun gerçekleştirdiği zirve çerçevesinde konuşan Moyseyev, “Nakit çıkışının bir kısım yayınlarda yanlış algılandığı kanaatindeyim. Diğer bütün verilerden bağımsız olarak değerlendiriliyor…” eleştirisi getirdi.

“Nakit çıkışı ekonominin hazmedemediği likit durumunu dengeliyor.” tespitinde bulunan Bakan Yardımcısı, nakit çıkışının genel ekonomi verilerinin dışında olumsuz sonuçlarının ayrıca değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

“Burada kötü olan ne? Para kaçıyor. Ancak detaylı baktığımızda, Rusya ekonomisinin gelişimi açısından, bu para ayrılmasa, ekonomi aşırı ısınır…” uyarısı yapan Moyseyev, nakit çıkışının Rus yatırımcılar açısından önemli olduğunu söyledi.

Rus yetkiliye göre para kazanan finans sektörünün dışındaki Rus şirketleri daha fazla kazanmak için parayı yurt dışına aktarıyor. 2007’den bu yana Rusya’da dış yatırımın tarihi rekor seviyesine ulaştığına işaret eden Moyseyev, “Rusya’da şimdi çok farklı bir yatırım ortamı var.” dedi.

Rusya Ekonomi Bakanlığı 2012 için 15-25 milyar dolar olarak belirlediği nakit çıkış tahminini iki kattan fazla artırarak 50 milyar dolara yükseltmişti.

2012’nin ilk yarısında nakit çıkış ise 43,4 milyar doları buldu.

2011 son çeyreğinde 37,4 milyar doları bulan nakit çıkışı ile toplam rakam 84,2 milyar dolara ulaşmıştı.

Rusya’dan 2010’da 33,6 milyar dolar çıkışı olurken, 2009’da 56,1 milyar dolar ve 2008’de de kriz nedeni ile 133,7 milyar dolar çıkmıştı. Nakit çıkışı 2008’de tarihi rekor kırmıştı.

Rusya’da krizden sadece bir yıl önce 2007’de ise artan petrol fiyatları nedeni ile nakit akışı olmuş ve yılsonu 81,7 milyar dolar artı ile kapatılmıştı.