Rusya ile "al ya da öde" konusu bitiyor, özel sektör kontrat imzaladı

27

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya ile "al ya da öde" konusunun yıl sonu biteceğini hatırlatarak, "Rusya Federasyonu ile 2012 yılında bütün miktarlar sıfırlanmış olacak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya ile "al ya da öde" konusunun yıl sonu biteceğini hatırlatarak, "Rusya Federasyonu ile 2012 yılında bütün miktarlar sıfırlanmış olacak. Özel sektör Rusya Federasyonu ile kontratların yaptı. Bundan sonraki hedefimiz 2013 ve 2014 yılında Azerbaycan ve İran ile bütün "al ya da öde'leri sıfırlamaktır" dedi.

Yıldız, "Sürdürülebilir gelecek için sürdürülebilir iş" konusunun ele alındığı "Yeşil İş 2012" konferansının açılışında yaptığı konuşmada, global krizin gölgesinde bulunan ekonomilerin, her yeni yapılacak yeşil işle ilgili yatırımı tehdit olarak gördüğünü söyledi. Uluslar arası Enerji Ajansı'nın 2050 yılına kadar 39 trilyon dolarlık enerji sektörü yatırım portföyü öngördüğüne dikkati çeken Yıldız, "Ancak biz biliyoruz ki yapılan her yatırım, tarife yolları ile vatandaştan tahsil edilen yatırımdır" dedi. Dünyada halen petrol ve doğalgazdan elde edilen enerji miktarının yüzde 50'ler civarında olduğunu hatırlatan Bakan Yıldız, bir yüzde 30'lar civarında da kömürden gelen kaynaklar olduğunu, dünyanın nefes aralığının da yüzde 20'lik bölümde olduğunu söyledi. Konuşmasının ardından Bakan Yıldız, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

-"Gazprom İLE ANLAŞAN FİRMALAR KONTRATLARINI İBRAZ EDEREK SÜREÇ TAMAMLANACAK"-

Rusya ile "al ya da öde" anlaşmasının bu yılın bitiminde sonlandırılacak olması ile birlikte özel sektöre açılan Rusya Federasyonu'ndan doğalgaz ithalatında son durumun sorulması üzerine Bakan Yıldız, "Özel sektör, Rusya Federasyonu ile kontratlarını yaptı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) sundu. O süreçte artık herhangi bir problem görmüyoruz. Gazprom ile anlaşan firmalar, gidip kontratlarını ibraz etmeleri halinde o süreç tamamlanacaktır. ve bizim "a ya da öde' ile alakalı Rusya Federasyonu'nun 2012 yılındaki bütün miktarları inşallah sıfırlanmış olacak. Bunu da çok ciddi bir artı olarak görüyorum. Ondan sonra zaten özel sektörün alımları başlayacak" yanıtını verdi.

-"İran VE Azerbaycan İLE DE "AL YA DA ÖDE' SIFIRLANACAK"-

İran ve Azerbaycan'dan "al ya da öde" konusuna da değinen Bakan Yıldız, "Bundan sonraki hedefimiz, 2013 yılında büyük çoğunluğunu İran'daki "al ya da öde'ler ile alakalı bitirmek. 2013 ve 2014 yılında gerek Azerbaycan, Gerekse İran'ın bütün "al ya da öde'lerini sıfırlamaktır. Biz bunu da başarırız" diye konuştu.