Rusya, rublenin rezerv para birimi olmasını istiyor

231

RIA haber ajansının haberine göre Rusya VTB bankası başkanı Andrey Kostin, Rusya’nın uluslararası ticaretteki öneminin artmasından dolayı Rublenin, bölgesel rezerv para birimi olarak kullanılması için oldukça fazla şansı olduğunu açıkladı.

Rezerv para birimi, merkez bankaları tarafından, uluslararası ödemelerin yapılabilmesi amacıyla ülkelerin birikim yaptıkları para birimidir. Rezerv para birimi olarak genellikle serbestçe çevrilebilir para birimleri kullanılıyor. Rezerv para biriminin, istikrarlı bir kura ve uluslararası anlaşmalarda kullanılabilmesi için elverişli hukuki duruma sahip olması gerekiyor. Rezerv para birimi olarak bugün itibarıyla genellikle ABD Doları ve EURO kullanılıyor.

Rublenin, en azından bölgesel ölçekte rezerv para birimi olarak kullanılması konusundaki tartışmalar uzun bir süredir devam ediyor. Rublenin rezerv para birimi olması yönündeki engellerden biri olarak da serbest kur oluşturma şartlarına sahip olmaması gösteriliyor.

VTB bankası başkanı yaptığı açıklamada “Görüşüme göre Ruble, bir süre sonra doğal olarak, Bağımsız Devletler Topluluğu alanında ve ileride Asya-Pasifik bölgesinde rezerv para birimi olarak kullanılabilir” dedi. Daha önce uzmanlar, bu sürenin 8-10 yıl alabileceği yönündeki görüşlerini belirtmişlerdi.

Bir süre önce Ukrayna Milli Bankası Başkanı Sergey Arbuzov, Rublenin bölgesel rezerv para birimi olarak kullanılması konusunda Rusya ile mutabakata vardıklarını açıklamıştı.

Kazakistan Milli Bankası başkanı Grigoriy Marçenko, Prime haber ajansına yaptığı açıklamada Rublenin, uluslararası alandaki rolünün yükseltilmesinden bahsetmişti. Marçenko’nun yaptığı açıklamaya göre Kazakistan IMF’nin, hala serbestçe çevrilebilen para birimleri olmamaları nedeniyle Ruble ve Yuan’ın, Özel Çekme Haklarına (SDR) dâhil edilmesini istiyor. Bu işlem yapılmadan Kazakistan, rezerv olarak kabul edilebilecek Ruble ve Yuan aktiflerini alamıyor.

Andrey Kostin, dünya ekonomisinde meydana gelen sarsıntıların açıkça, geleneksel dünya rezerv para birimlerinin liderliğini sarstığı belirtti.

Kostin, ‘Buna bağlı olarak, dünya ve bölgesel ölçeklerde yeni rezerv para birimlerinin oluşması için koşulların oluşmakta olduğunu’ ifade etti.