Rusya'nın DTÖ üyeliğinde korkulan olmadı; ithalat yüzde 10 azaldı

37

Ria Novosti’nin Avrasya Ekonomik Komisyonu’nun Rusya’nın DTÖ üyeliğinin etkileri ile ilgili gerçekleştirdiği ön analize dayandırarak bildirdiğine göre, Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) girilmesi ile bağlantılı olarak ithalat vergilerinin azaltılması bu yılın eylül ayında yabancı ülkelerden Rusya’ya getirilen ithal mallarda ani bir artış görülmesine neden olmadı.

Analiz aşamasında işadamları ve girişimcilerin sözlerine göre DTÖ’ye giriş sonrası üretimde en çok zarar görebilecek taşıt araçları, makine ürünleri yapımı, ayakkabı, tekstil ve gıda maddeleri gibi alanlara özel bir önem verildi.

Avrupa Ekonomi Komisyonu eylül ayındaki ithalatın değer bazında bir önceki ay olan ağustos ayına oranla tam tersi %10 azaldığını tesbit etti. Azalma gıda ve üretim hammaddeleri haricindeki birçok ürünlere yansıdı.

Özellikle bitkisel yağ ithalatı %50, tütün ürünleri üçte birin üzerinde, süt ürünleri %23 ve domuz eti ithalatı %16 oranında arttı.

Eylül ayında karayolu ulaşım araçları ithalatı üçte bir, otomobil ithalatı ise %40’ın üzerinde azaldı. Bununla beraber gemi ve yüzen araçların yurtdışından temini önceki tarifeler korunarak artışa geçti.

Avrupa Ekonomik Komisyonu gümrük istatistiklerinin ön verilerine dayanarak bu analizi gerçekleştirdi. Rusya’nın DTÖ üyeliğinin üzerinde etkisini göstereceği ithalat ile ilgili ayrıntılı bir açıklama gelmedi.

Rusya bu yılın 22 Ağustos tarihinde resmen DTÖ üyesi oldu. Moskova uluslararası kuruluşa girebilmek için 1990’lı yılların ortasından bu yana görüşmelerde bulundu. DTÖ şartlarına göre, üyelerden hiçbirinin yeni bir ülkenin bu kuruluşa girmesine karşı olmaması gerekiyor. Rusya DTÖ üyeliği için ancak 2011 yılında anlaşma sağlayabildi.