Rusya, Güney Akım’da son anlaşmayı da imzaladı; 7 Aralık’ta kazma vuruluyor

41

Rusya’dan Avrupa ülkelerine doğrudan doğalgaz arzını sağlayacak Güney Akım boru hattında 7 Aralık’ta kazma vurulacak. Onlarca ülke ile ikili anlaşma imzalayan Rusya’nın enerji devi Gazprom son anlaşmayı da Slovenya ile imzaladı.

Orta Asya ve Hazar enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınmasını öngören Nabucco doğalgaz boru hattı projesinin rakibi olan Güney Akım’ın 2015’te aktif hale gelmesi planlanıyor. Kuzey Akım üzerinden Avrupa sevkiyatına başlayan Rusya, her yıl AB ülkelerinin doğalgaz talebinin yüzde 2 oranında artacağını öngörüyor.

Moskova dışında bulunan Gorki devlet rezidansında Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev ve Slovenya Başbakanı Janez Jans’ın hazır bulunduğu törende anlaşmaya, Gazprom adına başkan Aleksey Miller, Slovenya adına da Slovenya enerji şirketi Plinovodi’nin Genel Direktörü Marjan Eberkinc imza koydu.

Türkiye’nin Karadeniz ekonomik sahasından geçişine izin verdiği Güney Akım doğalgaz boru hattı 3600 kilometre uzunluğunda olacak. Yıllık 63 milyar metreküp kapasiteye sahip olması planlanan hat, 16 milyar dolara mal olacak. Hat tam kapasite çalışmasının ardından AB ülkelerinin doğalgaz tüketiminin yüzde 14’ünü tek başına karşılayabilecek.