Türk inşaat şirketi Rusya’ya İstanbul parkı yapacak

910

Rusya'ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da "İstanbul" adlı park inşa edilecek. Rus basınına göre, Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov'la daha önce görüşen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kazan'da modern bir park projesi önermişti. Kazan belediyesi Türk inşaat şirketinin yapacağı İstanbul Parkı’na onay verdi.

Kazan Belediye Başkanı İlsur Metşin tarafından ağırlanan Hakan Kıran adlı Türk inşaat firma yetkilileri, Tataristan'ın başkentinde inşa edilmesi planlanan İstanbul park projesini tanıttı. Belediye'den yapılan açıklamaya göre, firmanın yöneticilerinden Ali Ulvi Altan, proje çerçevesinde yeşil alanlar, park, yaya geçitleri, çeşme ve bazı mimari eserlerin yapılmasının öngörüldüğünü belirtti. Semtte Türkiye sembolünü simgeleyen lale şeklinde bir binanın inşa edilecek.

Görüşmede Kazan Belediye Başkanı Metşin, İstanbul semt projesini beğendiğini ifade ederek, "Fransız İmparator Napoleon Bonapart nasıl demiş: Dünya tek bir ülke olsaydı, o zaman İstanbul onun başkenti olurdu. Dolayısıyla bu projenin mimari açıdan yüksek kaliteli olduğu hususunda hiç kuşkumuz yok. Kentimizin insanların güzel dinlenmesi için böyle modern tesislere ihtiyaç var. Ayrıca lale sembolü şeklindeki tesisi çok beğeniyorum. Bu sadece Türkiye'nin değil, aynı zamanda 2013 yılında Kazan'da yapılacak Dünya Üniversite Oyunları'nın da sembolü olacak. Bizim çiçeğimiz olacak." diyerek memnuniyetini ifade etti.

Hakan Kıran şirketinin İstanbul Belediyesi'nin kent mimari konularında danışman kurum olduğuna işaret eden Metşin, "Biz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın profesyonelliğine çok güveniyoruz. En büyük arzum İstanbul semtinde gerçek Türk tatlısı yemek ve Türk kahvesini yudumlamak. En leziz kahveyi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'la görüşmemde içmiştim" dedi.