Rusya’da 40 milyon Euro’luk yatırım yapan Bellona pazardan umutlu

1089

Boydak Holding’in mobilya markalarından Bellona, Rusya’nın Vladimir kentinde satın aldığı fabrikasında üretime başladı. Bellona’nın Rusya’daki yatırımları 30 bin metrekare kapalı alan tesisleri ile 40 milyon Euro’yu bulacak. Bellona, şimdiden ulaştığı 100’ün üzerindeki satış noktası ile Rus halkının tercih ettiği mobilya markası haline geldi.

Rusya’nın başkenti Moskova’da Expo Center’da düzenlenen en büyük mobilya fuarlarından birinde yer alan Bellona, Rusya’ya özel ürünlerini tüketici ve bayileri ile buluşturdu. Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı ve Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Boydak Rusya yatırımları ile ilgili Cihan Haber Ajansı’nın sorularını cevapladı.

resim tanımı girinVladimir bölgesinde 2 yıl önce bir yatırıma başladıklarını, Rusya coğrafyasında yatırımlarını sürdüreceklerini ifade eden Boydak, “Şu an Rusya’daki tesislerimizde 350 kişiye istihdam sağlıyoruz. Çalışanlarımızın büyük çoğunluğu Rusya vatandaşı. Bugün itibari ile 100’ün üzerinde noktaya ürünlerimizi pazarlıyoruz. Servis alt yapımızla tüketicinin hizmetine koşuyoruz. Mobilya sektöründe yapacağımız değişimle, Rusya halkı daha mutlu bir şekilde mobilya satın alma imkanına sahip olacak…” dedi.

Rusya yatırım için çok doğru bir adres

Rusya’daki üretimde ağırlıklı olarak yerel imkanları kullandıklarını ifade eden Boydak, “Türkiye’den çok nadiren bir yedek parça, ya da ara mamül getiriyoruz. Rusya ekonomisinin dinamizmine güveniyoruz. Yan sanayinin gelişimine de katkı sağlıyoruz. Elde ettiğimiz katma değeri, burada yatırıma dönüştürüyoruz. Yerel ve Federal düzeydeki yöneticilerden çok destek gördük. Rusya’daki tüm yetkililere bu vesile ile teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu. Rusya’nın üretim yapmak isteyen ve katma değer oluşturmak isteyenler için çok doğru bir adres olduğuna işaret eden Boydak, “Biz de bu doğru adresi zamanında yakaladık, buraya geldik.” ifadelerini kullandı.

resim tanımı girin

Rusya’nın geleceğine güveniyoruz

Rusya’nın dünyada etkin konumunu devam ettirdiğini, bu ülkenin çok daha büyük potansiyellere sahip olduğuna inandıklarına işaret eden Boydak şu şekilde konuştu: “Rusya’nın çok önemli yer altı zenginlikleri var. Her yıl dünya ortalamasının üzerinde büyümeye devam ediyor. Dünyanın bir çok bölgesinde krizlerle mali sorunlarla uğraşılırken, Rusya bugün Türkiye’nin en büyük bankalarından Denizbank’ı bünyesine kattı. Biz karşılıklı ticaret ve yatırımlarla iki ülke ilişkilerinin daha da gelişeceğine inanıyoruz. Girişimcilerimizin çok daha fazla gelmesi gereken bir ülke olduğunu düşünüyorum.”

Bölgeye özel ürünler yapıyoruz

Bazı ürünler ortak olsa da Rusya’ya özel ürünler yaptıklarını ifade eden Boydak, “Özellikle bu bölgedeki vatandaşlarımızın beğenisine, buradaki yaşam standartlarına ve yaşam koşullarına uygun üretim yapıyoruz. Özellikle çekirdek aile yapısını dikkate alıyoruz. Kendi yaptığımız ürünü dikte etmek yerine, müşteri ne istiyorsa onu üretiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bellona’nın cirosunun yüzde 30’unu yatak ürün grubu oluşturduğunu, Rusya’da da aynı noktaya ulaşmak istediklerini kaydeden Boydak, “Rusya ve Türkiye açısından bakıldığında ekonomik anlamda ileriye gidiş var. Özellikle Rusya’da refah henüz tam olarak vatandaşa yansımış değil. Hedefimiz zenginleşen vatandaşların standartlarını yükseltmek. En temel ihtiyaçlardan biri barınma. İçinde de yatacak, oturacak ve istirahat edecek ürünler olması gerekiyor. Biz de bunu yapıyoruz. Vatandaşın mutlu olmasına katkı sağlıyoruz. Temel hedefimiz insanların bir nebze daha mutlu olabilmesi.” değerlendirmesinde bulundu.

resim tanımı girin

Rusya uzun vadeli düşünüyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Dmitri Medvedev yönetiminin kısa vade yerine, orta ve uzun vadeli olarak ülkenin kazanımlarını düşündüğünü, ikili ilişkilere ve diyaloga çok önem verdiklerini vurgulayan Boydak, “Rusya dünyanın süper güçlerinden biri. Bölge barışı açısından da Rusya’nın güçlü olmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Bir taraftan da Türkiye kendi bölgesinde istikrar abidesi. Gelişen ve kalkınan ekonomisi var. Demokratik standartlarını her geçen gün geliştiren bir Türkiye var. Dolayı ile iki önemli oyuncunun daha güzel işler çıkarmasından doğal bir şey olamaz.” dedi.

Rusya’da başarılı olmanın şartı

Rusya’da başarılı olmanın şartını, düzgün, şeffaf ve hesap verilebilir şekilde çalışmak olarak sıralayan Boydak hedeflerini şu şekilde belirledi: “Dış pazarlarda çalışmalarımız var. Ancak önceliğimiz Rusya’daki yatırımlarımızı daha büyük seviyeye getirmek. Önümüzdeki dönemde dağıtım kanallarımızı daha da geliştirmek sureti ile Rusya’nın en ücra köşelerine kadar gitmek.”

resim tanımı girinBoydak Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Memduh Boydak, Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Boydak, Yönetim Kurulu Üyesi Murat Bozdağ, Bellona Rusya Genel Müdürü Mehmet Çevrim, Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aygün Başok da Mustafa Boydak’ın Rusya temaslarına eşlik etti.

Türkiye’de Bellona, İstikbal ve Mondi markaları ile 2 binin üzerinde noktada hizmet veren Boydak Holding’in 2011 toplam ihracat rakamı 460 milyon dolar. Yüzün üzerinde ülkeye yapılan mobilya ihracatından elde edilen rakam ise 150 milyon dolar. Tüm sektörün ihracatının yüzde 10-15’ini oluşturuyor. 2012 için toplam 550 milyon dolarlık ihracat planlayan grup, mobilya sektöründeki rakamını 175 milyon dolara çıkaracak.