THY Genel Müdürü Rus basınına konuştu: Hedefimiz dünyada ilk üç

204

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, amaçlarının dünya yolcularına kaliteli hizmet sunmak olduğunu, uçakları kendi evleri olarak gördüklerini, yolcuları da misafir olarak ağırladıklarını söyledi.

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’nin Etatar.ru haber ajansına özel mülakat veren Kotil, Türkiye ve Rusya arasında güzel ilişkilerin giderek arttığına işaret ederek Rusya’yı çok sevdiklerini kaydetti.

THY Genel Müdürü, “İki komşu ülkeyiz. Bugün Rusya’nın 8 kentine uçuyoruz. Müsaade ederlerse, 8 kente daha uçmaya hazırız. Yeni hattımız Novosibirsk kenti ve bu güzergahla ilgili kuşkumuz vardı, ama ilk günlerden itibaren uçaklarımız dolmaya başladı. Rusya’da sadece bir sorunumuz var, bu da uçuş kotamızın küçük olması. İsteğimiz şu: uçtuğumuz her kentte en az günde iki sefer sayımız olsun, çok sayıda kente uçmak istiyoruz. Fakat büyük kentlerde bize sadece haftada 3-4 kere uçmaya izin veriyorlar. Ülkelerimizi daha fazla birbirine bağlamak istiyoruz, bu bağlamda en rahat kavşağı öneriyoruz. Eğer siz Afrika veya Orta Doğu’ya uçmak istiyorsanız, en iyi bağlantı bizde. Her zaman Aeroflot’la işbirliğine hazırız. Genelde biz yerel havayolu kurumlarına yardımcı oluyoruz. Çünkü İstanbul’un durumu bizi her zaman verimli konumda tutuyor.” dedi.

İstanbul’un 3. havaalanı dünya havacılık tarihinde devrim yapacak

İstanbul’un uçuş sefer sayıları bakımından dünyanın en verimli ve merkez noktası olduğuna dikkat çeten Kotil, “Uluslar arası hava taşımacıları birliği IATA’ya göre, dünyanın yıllık yolcu taşımacılığı şöyle paylaşılmakta: Avrupa-yüzde 8,6, Asya-yüzde 17,4, Kuzey Amerika-yüzde 16,2, Güney Amerika-yüzde 2,8. Biz buradan pay istemiyoruz. Bizim Avrupa-Orta ve Yakın Doğu güzergahındaki düşüncelerimiz 14 milyar dolar. Avrupa-Asya güzerhagı 40 milyar dolar ve Avrupa’dan Afrika’ya yönelik rakam ise yaklaşık 10 milyar dolar. Biz matematik bir model oluşturduk, buna göre gelirimiz 40 milyar dolara ulaşabilir, yani tüm yolcu sayısının yüzde 8’i. Bunu başarmamızda İstanbul’un uçak seferlerinin dünya kavşağındaki konumu yardım edebilir. Bu yıl gelirimiz tam 8 milyar dolar. Yedi yıl önce ise 1,6 milyar dolar idi. Tüm dünyada hava yolunun ticari kapsamı ise yaklaşık 500 milyar dolar. Yani burada biz toplam taşımacılık sayısının yüzde sekizi için iddialıyız. Yüzde 0,5 oranından yüzde 2’ye çıktık, şimdi ise yüzde 8’e ulaşmayı istiyoruz. Gerçekten de bu çok ciddi rakam. Örneğin Nijerya gibi petrol ülkesinin GMH’i 80 milyar dolar. Bugün Avrupa’da 40 milyar dolar para kazanan havacılık kurumu yok. Aeroflot dahil. Önümüzde açılan perspektifler dolayısıyla bugün İstanbul’da 3. havalanı inşa ediyoruz. Bu projeye 10 milyar dolar yatırıyoruz. Bu özel havaalanı olacak ve dünyanın en fazla özel yatırımı olan bir havaalanı. Çin’de de benzer miktarda yatırımlar yapıldı, ama orada bunu devlet yaptı. Türk yönetimi bu havaalanı hakkında çok hevesli, bu dünyanın üçüncü ve Avrasya’nın ise ikinci havaalanı olacak. Türkiye’nin mantığı çok sade: Eğer siz İstanbul’a uçuyorsanız, siz buradan daha rahat Afrika, Avrupa, Rusya ve Orta Doğu’ya transit geçiş yapabilirsiniz. Eğer siz Atlantik okyanusunun öbür kıyılarından geliyorsanız bu durumda Avrasya kıtasına doğru sizi kolayca yönlendirebiliriz. Eğer üçüncü İstanbul havaalanı başarıyla tamamlanırsa bu dünya havacılık tarihinde devrim olacak.” ifadelerini kullandı.

2020 hedefimiz 375 uçak

Rus muhabirin “Anlaşılan başlıca rakipleriniz Avrupa kentleri?” sorusu üzerine THY Genel Müdürü, “İstanbul hem Basra Körfezi, hem de büyük Avrupa kentleriyle rekabet ediyor. Bizim avantajımız cağrafya. İstanbul en doğru yerde duruyor. Önümüzdeki 20 yılda İstanbul hava taşımacılığı açısından dünyanın merkezi olacak. Son 2 haftada biz yaklaşık 10 milyar dolarlık 35 büyük uçak sipariş ettik. Bu filomuzdaki 200 uçağa ilaveten. 2020’e kadar 375 uçağımız olacak. Bu tabii dünyanın en büyük filosu olmayacak, ancak dünyada ilk iki ya da üçe kesin girecek. Ve coğrafi avantajımızdan dolayı en gelirli ve etkili filosu durumuna gelecek…” yanıtını verdi.

2006 yılında “Müşterimiz amirimizdir” sloganıyla yola çıktıklarını anlatan THY Genel Müdürü, kendilerine ait özel pilot, hostes ve teknik eleman okullarının bulunduğunu kaydetti. Yolculara en iyi şekilde hizmet edilmesini kendileri için önem arzettiğini vurgulayan Kotil, “Uçak evimiz, içinde sunacağımız hizmet de ücretsiz, hiç bir şey satmıyoruz. Biz 24 saat olarak ayaktayız ve bu da hoşumuza gidiyor. Türkiye’nin dış politika dahil tüm faktörler bizi başarılı ve güçlü hale getiriyor. Örneğin Rusya ve başka ülkelerle vize rejimi kaldırıldı. 2005 yılında kredi borçlarımız varken bugün cebimizde 1,8 milyar dolarlık hazır paramız var ve tüm yatırımları da kendi kaynağımızdan yapıyoruz. Eğer yolcu çok şey arzu ederse, bu durumda bu kaynaktan onlara para harcarız.” dedi.
Rusya’ya özel ilgi gösterdiklerini ifade eden Kotil, “Çocukken beni Rusya kötü ülke diye eğittiler. Fakat şahsi tanışıklık ve ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin gelişmesi şunu ortaya koydu: Artık sorunlarımız yok. Ben de eğitildiğim şekilde çocuklarımı eğitmiyorum. Dünyaya Türk kültürünü göstermekten yanayız.” mesaj verdi.

Etatar.ru ajansı, THY’i dünyanın en iyi havacılık kurumu diye tanıtarak, “Osmanlı İmparatorluğu’nun yeni kuşakları olarak samimi hedefleriyle dünyayı fethetmeye hazırlandığı” yorumunu yaptı.