Rusya, 2013 sonuna kadar Akkuyu'ya 2,4 milyar dolar yatıracak

159

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, kış aylarında doğalgaz kesintisi yaşanmayacağını belirterek, vatandaşlar adına da bir sıkıntı görmediklerini söyledi.

Bakan Yıldız, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda (TPAO) düzenlediği basın toplantısında 2012 yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yıldız, tüketimde bu kış, geçen yılın rakamlarını yakaladığını ifade ederek, “Vatandaşlarımız adına bu yıl bir sıkıntı görmüyoruz. Enerji verimliliğinin, Türkiye’de kullanılmasının doğru olduğunu düşünüyoruz. Enerjilerimizi israf etmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımız kullanmıyorsa kapatsınlar. Bu dediğim kömür ve elektrik içinde geçerli.” dedi.

RUSYA NÜKLEER SANTRALERE 1,5 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPTI”

Bakan Yıldız, nükleer santrallerde ne kadar yatırım yapıldığına ilişkin bir soru üzerine, “Rusya, nükleer santral için geçen yıl 700 milyon dolar, bu yıl ise 800 milyon dolar yatırım yaptı. 2013’ün sonunda bu oranın 2,4 milyar dolar sermayeye çıkmasını bekliyoruz. Hazırlık süreci uzun olan bir süreçteyiz.” şeklinde cevap verdi.

Üçüncü nükleer santral ile ilgili çalışmalarında devam ettiğine de değinen Yıldız, “Yaptığımız çalışmalara göre ikinci nükleer santrali alan firma üçüncü nükleer tesislerinin yer tespiti çalışmalarında da yer alacak.” ifadelerini kullandı. Yer tespiti konusunda, siyasi, idari ve teknik konuların etkili olduğuna dikkat çeken Yıldız, tespitin ne zaman tamamlanacağı hakkında bilgi vermezken; gelecek verilerin değerlendirilip, seçeneklerin Başbakan Erdoğan’a sunulacağını bildirdi.