Rus kredisi için kilise devrede

97

Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, Hristofyas hükümetinin Rusya'dan kredi alınması konusunda ricacı olması için kendisine başvurduğunu söyledi.

II. Hrisostomos Rum kesiminde bulunan Baf’ta Aya Neofitu Kilisesi’ndeki dini bir törende yaptığı konuşmada, Hristofyas hükümetinin kendisinden, Moskova Patrikhanesi’nin Kremlin ile Güney Kıbrıs’a ekonomik yardım yapılması konusunda aracılık yapması için Patrikhane nezdinde devreye girmesini istendiğini söyledi.

Rum Başpiskopos, “Görevimizi yaptık. Rus Patrik ile temasa geçtim ve Rus Devlet Başkanı’nı Putin'i ziyaret ederek bu talebi iletmesini istedim. Zannederim bu çaba sonuç getirecek.” ifadesini kullandı.

II. Hrisostomos, ayrıca, Rusya Kilisesi’nin, Güney Kıbrıs’a 2011’de verdiği kredinin vadesinin uzatılmasını kabul etmesi için Rusya hükümetine baskı yaptığını da açıkladı.

İflasın eşiğindeki Rumlara kredi verebileceğini açıklayan Rusya, daha sonra bu vaadinden dönmüştü. Avrupa Birliği de Rus zenginlerin Güney Kıbrıs'ta kara para akladığı gerekçesiyle Rumlara kredi verme konusunda tereddüt içinde.