Kudrin: Kıbrıs, Euro Bölgesi borç krizini tetikleyebilir

78

Rusya Maliye Eski Bakanı Aleksey Kudrin, mali krizle boğuşan Kıbrıs Rum Kesimi’nin Euro Bölgesi’nde borç krizini tetikleme riski bulunduğunu söyledi. Davos’ta açıklamalarda bulunan Kudrin, Rusya’nın tek başına Kıbrıs Rum Kesimi’ni kurtarma gibi bir niyeti de olmadığını hatırlattı.

“Kıbrıs Rum Kesimi’nin problemleri giderek akut hale geliyor. Yunanistan kurtarılmaya çalışılıyor. Ancak hiç kimse Kıbrıs Rum Kesimi’ni kurtarmaya niyetli değil.” değerlendirmesinde bulunan Eski Bakan, “Rumlara kim para verecek belli değil. Kıbrıs Rum Kesimi Euro Bölgesi’nde borç krizinin yeniden tetiklenmesine neden olabilir.” uyarısı yaptı.

Kıbrıs Rum Kesimi 2011’de Rusya’dan 2,5 milyar Euro borç almıştı. Haziran 2012’den bu yana Rusya ve AB’den kredi almak için çalışan Rumlar henüz bir sonuç alabilmiş değil. Rusya, Rumların 5 milyar Euro ek borç talebine yeşil ışık yakmadı.

Kudrin, “Kıbrıs’ın Rusya sermayesi açısından vergi cenneti olarak görüldüğü ve bu yüzden de Moskova’nın yardım etmesi gerektiği düşünülüyor. Ben, Rusya’nın şu anda herhangi bir inisiyatif alabileceğini düşünmüyorum. IMF ve AB herhangi bir yardım paketi oluşturursa, Rusya belki buna destek sağlayabilir.” dedi.

Rusya Eski Maliye Bakanı, Yunanistan, İspanya ve Portekiz gibi ülkelerin Euro Bölgesi’nden ayrılma risklerinin olduğunu, sorunun gerçek anlamda çözümüne kimsenin yanaşmadığını söyledi.

Kudrin, “Bu ülkeler tek başlarına kendi yükümlülüklerini yerine getiremiyor. Hepsi bu şekilde yaşamayı seviyor. Vergi ödemeyecek, harcamalar kısılmayacak. Bu kötü bir alışkanlık. Bu durum sonsuza kadar gitmez. Hiç kimse sorunun çözüldüğünü söyleyemez. Akut sorunlar şimdilik gizlenebiliyor…” tespitinde bulundu.