Bellona Rusya'da marka olacak

293

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, Rusya ve Ukrayna’da marka olma yolunda önemli mesafeler aldıklarını belirterek, bu ülkelerde üretim kapasitesini artıracaklarını söyledi.

Kuzey Irak’ın Duhok şehrindeki tesisin de devreye girdiğini kaydeden Boydak, “Uçakla 2 saat mesafede, 1 milyarın üzerinde nüfus var. Bizim bunlara daha fazla mal satmamız lazım.” dedi. Ana faaliyet alanı mobilya olan grup, sektörün yüzde 10’a yakın daraldığı 2012’de yüzde 6 büyüme kat etti, İhracatta 500 milyon dolar eşiğini de aştı. 2013 yılı için belirlenen ciro artış hedefi ise yüzde 10.

Skytürk360 TV’de yayınlanan Üç Nokta programına konuk olan Hacı Boydak, yeni yatırımlardan TÜSİAD’a kadar önemli açıklamalarda bulundu. Rusya’da panel mobilya yanında kanepe, koltuk, yatak üretimine başladıklarını ifade eden Boydak, “Umduğumuzun üzerinde bir ilgi var. Ürünlerimiz çok tutuldu. Orada kapasitemizi artıracağız. Güzel bir büyümeye imza atacağız.” dedi. İç karışıklıkların devam ettiği Suriye’de satışların durduğunu söyleyen Boydak, “Suriye’de 5 mağazamız vardı, devamını da açacaktık. Açılışlarda izdiham olurdu. Şimdi orada herkes hayat mücadelesi veriyor. Her şey para değil. Hepsine biz dua ediyoruz. Suriye’deki kardeşlerimizin Allah yardımcısı olsun.” dedi. Suriye politikası sebebiyle iplerin gerildiği İran’a ihracatta sıkıntıların yaşandığını aktaran Boydak, Tahran’ın gümrük vergilerini yüzde 100 artırmasının belirsizliğin tuzu biberi olduğunu söyledi.

TÜSİAD DOĞRU OLANI YAPTI

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD), son genel kurulunda Anadolu sermayesinin de yönetimde öne çıkmasını ‘olumlu bir gelişme’ olarak yorumlayan Boydak, sermayenin İstanbul ve Anadolu şeklinde ayrıştırılmasına karşı olduklarını ifade etti. “TÜSİAD’da güzel bir değişim oldu. Muharrem Yılmaz Bey’in yönetiminin çok başarılı olacağına canı gönülden inanıyorum.” diyen Boydak, yeni yönetime şu tavsiyelerde bulundu: “Türkiye’yi kucaklayın. Bundan sonra da halka inin. Yapıcı üslupla ülkenin ekonomik meselelerine katkıda bulunun.” Hacı Boydak, Boydak Holding’in de CEO’su olan kardeşi Memduh Boydak’ın TÜSİAD’ın başkan yardımcılığı görevine getirilmesi ile yükünün daha da ağırlaştığına dikkat çekti: “Sivil toplum kuruluşlarında çalışmak fedakârlık ister. Memduh Bey’in gerek uykudan gerek sosyal hayattan fedakârlık yaparak hepsini birlikte götüreceğine inanıyorum. TÜSİAD’ın işlerini aksatmaması lazım. Biz onunla ilgili her türlü teknik imkânları sağladık. Bunun için uçağımız emrinde.”

2012’de 25 bin sayfa kitap okudu, 50 yaşından sonra sosyoloji bitirecek

Hacı Boydak, çocukken çok istemesine rağmen maddî imkânları olmadığı için alamadığı bisikletin acısını motosikletle çıkarıyor. Motosiklet tutkusunu Harley Davidson’la devam ettiren işadamı, bu yaz motosikletle bir haftalık Avrupa turu yapmayı planlıyor. Boydak, motorun tüm ekipmanlarını kullanarak sürülmesi ve motor sürücülerinin profesyonel bir hocadan eğitim almaları gerektiğini söyledi. 50 yaşından sonra üniversiteye başlayan işadamı, açıköğretimde 4 yıllık sosyoloji bölümü okuyor ve şu an ikinci sınıfta. Sabah namazından sonra uyumuyor ve fabrikaya gelip ders çalışıyor. Akşam geç saatlerde işine mani olmayacak şekilde imtihanlara hazırlanan Boydak’ın zorlandığı dersler ise felsefe ve sosyal psikoloji. 2012’de 25 bin sayfa kitap okuyarak rekor kırdığını söyleyen işadamı, “Her gün kendime 100 sayfa okumayı hedef koydum.” diyor.

367 krizine kızdı, hukuk fakültesi kurmaya karar verdi

Hacı Boydak, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığına aday olduğu 2007’de yaşanan 367 krizine dair ilginç bir anekdotu aktardı: “Çıkarmışlar 367 diye bir şart. Tamamen uydurma. Maksat Abdullah Bey seçilmesin. Mehmet Ağar (dönemin DP lideri) ve Erkan Mumcu (ANAP lideri) da oylamaya girmeyince tabii adamların istediği oldu. Abdullah Bey’e yapılan adaletsizliği görünce çok üzüldük. Türkiye’de hukuk fakültelerini yaygınlaştırmak lazım, düzgün hukukçular yetiştirmemiz lazım diye düşündük. 367 meselesinden dolayı Melikşah Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’ni yaptırmaya karar verdik. Şükrü ve Memduh Boydak Hukuk Fakültesi o şekilde doğmuştur.”