TUSKON’dan Rusya’nın Lipetsk bölgesine ziyaret

371

Rusya ve Türkiye arasında ticaret köprüleri kurmaya devam eden TUSKON, Rusya Federasyonu’nun merkez bölgelerinden Lipetsk’e Rus Türk İş adamları Derneği (RUTİD) temsilcileri ve Türk işadamlarıyla birlikte ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarete geniş yer ayıran yerel basın, TUSKON’un dünyanın en etkili iş dünyası teşkilatlarından biri olduğunu vurguladı.

TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava’nın başkanlığındaki Türk işadamları, ziyaret çerçevesinde Lipetsk Özel Ekonomik Bölgesi’ni gezerek bölgenin yatırım potansiyelini inceledi. Rus yetkililer, Türk işadamlarına bölgenin avatajlarını, yatırım teşvik programlarını ve iş olanaklarını anlattı. TUSKON heyeti bölgede kurulan özel ekonomik alanda da incelemelerde bulundu.

Ziyaretten çok memnun olduklarını ifade eden TUSKON Rusya Temsilcisi Tırnava, “Rusya ve Türkiye arasında ortak yönler var. Lipetsk Özel Ekonomik Bölgesi’nde altyapı tesislerinin inşaatında, ayrıca yatırıma ilgi ve oluşturulan iş yerlerinin sayısında yüksek tempo görüyoruz. Bu bölgenin geniş kapsamda kalkınmasını kendi gözlerimizle gördük. Konfederasyonumuza Türkiye’den işadamları sürekli başvurarak yatırım açısından daha cazip alanlar hususunda bilgiler istiyor. Biz de bu özel ekonomik bölgenin potansiyelini Türk işadamlarına ileteceğiz.” dedi.

TUSKON’u dünyanın en etkili iş dünyası teşkilatlarından biri olduğuna değinen yerel basın, “Teşkilata 35 binden fazla işadamı üye. Bünyesinde 120 bin şirket faaliyet gösteriyor. TUSKON’un partnerleri arasında 130 ülke var. Gezinin amacı, Türkiye ve Lipetsk bölgesi arasındaki ticari ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve iç dünyası ortaklığının artırılması” ifadelerine yer verdi.