Çağlar, Rusya’da yarım milyar dolarlık fabrika açacak

681

Rusya’nın Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden Dağıstan Cumhurbaşkanı Vekili Ramazan Abdulatipov, bölgede yarım milyar dolarlık fabrika açmak isteyen Nergis Holding sahibi Cavit Çağlar’a destek garantisi verdi.

Çağlar’la birlikte Türk işadamları heyetini başkent Mohaçkale’de ağırlayan Abdulatipov, işbirliğine hazır olduklarını belirtti. Görüşmede Çağlar, Dağıstan’da 500 milyon dolardan fazla bir yatırımla tekstil fabrikası açmayı planladıklarını gündeme getirdi. Bunun üzerine Dağıstan Cumhurbaşkanı Vekili, “Böyle bir işbirliğine ihtiyacımız var ve her türlü desteğe hazırız. Bu projenin büyük perspektifleri olduğunu düşünüyorum. Dağıstan Cumhuriyeti olarak elimizden gelen her şeyi yapacağız.” garantisi verdi.

Destekten dolayı Abdulatipov’a teşekkürlerini ileten Çağlar, yeni açılacak fabrikada 5 bin kişinin çalışacağını belirterek, “Bunların 4 bini kadın işçi olacak. Projenin başarılı olması durumunda 5 yıl içinde buradaki yıllık ihracat kapasitemizi 500 milyon dolara çıkartabiliriz.” dedi.

Bunun üzerine Abdulatipov, “Dağıstan’da iş yapmanızdan yanayız. Bu yatırım, Dağıstan Cumhuriyeti’nin ekonomisine para yatırmaya henüz karar vermeyen diğer yatırımcılar için de göz alıcı örnek olacak. Biz de kendi tarafımızdan, Dağıstan’da kolay iş yapılmasını öngören indirim kolaylıkları ve olanakları sağlayacağız.” destek garantisi verdi.

Haziran ayında da Çağlar, söz konusu fabrika yatırımıyla ilgili Dağıstan eski Cumhurbaşkanı Magomedsalam Magomedov ile Mohaçkale’de görüşerek destek sözü almıştı.