Amerikan fast-food zincirleri Rusya’yı işgal etti

279

Kremlin son dönemde ABD’yi Rusya’nın içişlerine karışmakla eleştirirken, Amerikan fast-food zincirleri ülkenin 9 saatlik zaman diliminin olduğu Vladivostok’dan Kaliningrad’a kadar her köşe başına yayılmış durumda.

Ria Novosti’ye göre, Rusya’nın 85 kentinde 357 restoranla faaliyetlerini sürdüren McDonald’s önümüzdeki üç yıl içinde en azından 150 yeni restoran daha açmayı planlıyor.

KFC’yi de bünyesinde barındıran Yum Brands ay başında yaptığı açıklamada Rusya ve Orta Asya’da 60-70 civarında yeni restoran açacaklarını ilan etti. Yum Brands, 2015’e kadar restoran sayısını 400’e gelirlerini de 1 milyar dolara çıkaracak.

Vedomosti gazetesine göre Rusya’nın 8,7 milyar doları bulan fast-food zincirinde en büyük pasta McDonald’s ve Subway’e ait. Sovyetler Birliği yıkılmadan 1990’da Rusya’da ilk restoranı açan McDonald’s’ın sektördeki payı 2011 rakamlarına göre yüzde 43,3. Subway yüzde 4,1 ve Burger King ise yüzde 3,3 paya sahip.

Rusya’da kapılarını ilk kez 1994’de açan Subway, 400’ün üzerinde restoranla faaliyet gösteriyor. Amerikan sandviç zinciri Subway’in 2015 hedefi ise en az 1000 restorana ulaşmak. Diğer Amerikan fast-food zincirleri Papa John’s, Domino’s Pizza, Wendy’s ve Carl’s Jr. son yıllarda Rusya’daki varlıklarını güçlendirdi.

Ocak 2010’da Rusya’da ilk restoranını açan Burger King de hızla genişleyerek 70’in üzerinde restorana ulaştı. Burger King Rusya operasyonları basın sözcüsü İvan Şestov Ria Novosti’ye yaptığı açıklamada, piyasada ciddi bir oyuncu olacaklarını, yeni restoranların yolda olduğunu söyledi. Yerel lezzetlerin dikkate alındığını, Rusya’ya özel menülerin adapte edildiğini kaydeden Şestov, ürünlerinde taze ve özel olmaya özen gösterdiklerini belirtti.

Amerikan fast-food şirketlerinin Rusya’daki yaygınlığını değerlendiren Amerika-Rusya İş Konseyi Başkanı Ed Verona, tüketicilerin siyasilerden farklı olduğuna dikkat çekti. Verona, “Rusya ve Amerika arasında siyasi alanda bir kısım olumsuz retorikler olsa da, Ruslar Amerikan ürünlerini çok seviyor.” dedi.