Rusya, İsrail’le 20 yıllık doğalgaz alım anlaşması imzaladı

262

Gazprom, İsrail’li Levant LNG ile Tamar yüzer sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tesisinden yirmi yıl boyunca doğalgaz alımını öngören çerçeve anlaşmayı parafe etti. Gazprom yeni anlaşma ile LNG pazarlama ve ticaret portföyünü genişletmeyi planlıyor.

Tamar Yüzer LNG Tesisi projesi Güney Akdeniz’de İsrail deniz sahasında Tamar üretim konsorsiyumu (Noble Enerji Akdeniz, Delek Sondaj, Avner Petrol Arama, Isramco Negev-2 ile Dor Gaz) tarafından geliştirilmekte olan Tamar ve Dalit doğalgaz sahalarından besleniyor.

Tamar ortakları, 2017’de devreye girmesi ve yıllık 3 milyon ton üretimde bulunması planlanan yüzer LNG tesisinin geliştirilmesi ve uygulanmasına yönelik olarak DSME, NextDecade ve D&H Solutions Partners ile 2011 yılı Kasım ayında bir anlaşma imzaladı. Bunun ardından, olası LNG alıcılarıyla görüşmelerde bulunmak üzere Levant LNG Pazarlama Şirketi kuruldu.

Gazprom’dan yapılan açıklamaya göre, imza töreni Güney Kore’nin başkenti Seul’de yer alan DSME Genel Merkezinde gerçekleşti.

Gazprom Pazarlama ve Ticaret Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Vitali Vasilyev, anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu, Gazprom’un küresel LNG piyasasındaki konumunu güçlendirmek yönünde önemli bir dönüm noktası oluşturuyor. Projenin başarıyla gerçekleştirilmesi için ortaklarımızla beraber çalışmak bize heyecan veriyor. Söz konusu anlaşmanın Gazprom’un LNG portföyünü güçlendirmesinin ve çeşitlendirmesinin yanı sıra, geçtiğimiz günlerde Hindistan ve Kuzeydoğu Asya’daki çok sayıdaki muhatapla uzun ve orta dönemli sözleşmelere imza atmış bulunan Gazprom Pazarlama ve Ticaret Ltd. Şti’nin Asya-Pasifik bölgesindeki başarılarını daha ileri taşıyacağına inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.