Rus bakan: Türkler gibi markalarımızla gurur duyalım

154

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, Türkiye'deki mağazalarda Türk markaların satılmasını ve Türklerin kendi ürünlerini satmaktan gurur duyduklarını söyledi.

Rusya'da da benzer uygulamadan yana olduklarını kaydeden Manturov, "Rus ürünlerini alalım! Veya en iyisi şöyle diyelim: Rusya'da üretildi, canı gönülden hazırlandı! Güzel marka: Canı gönülden hazırlandı.” dedi.

Yerli markaların teşvik edilmesi ile ilgili uygulamaların başka ülkelerde de olduğunu belirten Bakan, “Bu ülkelerin tüm kurum ve bakanlıkları, kendi ürünlerini kitlesel şekilde propaganda etmekle meşgul. Türkiye'de mağazalarda özel tezgahlar ve özel renkli isimli levhalar var. Orada bu yazıları görmek mümkün: Türkiye'de üretildi. Türkler bundan utanmıyor.” örneği verdi.

Rusya’nın da utanacak bir durumu olmadığına değinen bakan, “Bizde öyle Rus takım elbiseleri var ki, kesinlikle İtalyan modacıların ürettiğinden hiç farkı yok. Ben Rus ürününü taşımaktan, onu reklam etmekten utanç değil, tam tersi gurur duyuyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Rus bakan, kaçak ürünlerle mücadele için özel komisyon oluşturacaklarını da vurguladı.