Rusya, Rumlardan off-shore bilgilerini istiyor

103

Rus vatandaşların Kıbrıs Rum Kesimi’nde bulunan off-shore hesapları hükümetin gündeminde. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, yapılacak görüşmelerde Rusya vatandaşlarına ait off-shore hesapları ile ilgili bilgileri isteyeceklerini söyledi.

Bilgilerin açıklanıp açıklanmayacağı ile ilgili soruya yanıt veren Siluanov, “Kıbrıs Rum Kesiminin şeffaflığını artırmasını istiyoruz. Avrupalı ülkeler gibi biz de bunu istiyoruz. Oradaki şirketlerimizin çalışması ile ilgili bilgi talep edeceğiz.” dedi.

Bu bilgilerin Rumların talep ettiği kredi ile bağlantılı olup olmayacağı yönündeki soruyu da, “Görüşmeler yapacağız…” diyerek cevapladı.

Uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s dün yaptığı açıklamada Rus şirketlere ait adada bulunan 50 milyar dolarlık offshore hesabın kaybedilme riski olduğunu açıklamıştı. Adanın içinde bulunduğu mali sorunlar nedeni ile moratoryum ilan edebileceği, sonunda Rus şirketlere ait 53 milyar dolarlık bir rakamın geri ödenmeyebileceği uyarısı yapıldı.

Rusya, Kıbrıs Rum Kesimi’ne 2011’de 4,5 yıl süre ile 2,5 milyar dolar kredi vermişti. Rum yönetimi kredinin geri ödemesinin 2021’e kadar uzatılmasını talep ediyor. Rusya 2012’den bu yana adanın talep ettiği 5 milyar Euro’luk ek krediye ise olumlu cevap vermiyor.