25 Türk otomobil şirketi Rusya'da yatırıma hazırlanıyor

313

Türk otomotiv şirketleri direksiyonu 40 milyar dolarlık Rusya pazarına kırdı. 25 Türk şirketi Rusya'da yatırım için kolları sıvadı. Brezilya'dan Kuzey Amerika'ya, Almanya'dan İspanya'ya kadar dünyanın dört bir yanında yatırım yapan Türk otomotiv ana sanayinin hedefinde şimdi de Rusya var.

Türk firmaları, yaklaşık 40 milyar dolarlık Rusya pazarından pay alabilmek için Japon, Kore, Çin ve Avrupalı devlerle yarışıyor. Otomobil İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Sabuncu, şu ana kadar Rusya'ya yatırım yapan 8 firmanın olduğunu belirterek, 20-25 firmanın ise fizibilite çalışması yaptığını söyledi.

Türk firmalarının 150 milyon dolarlık yatırım yaptığını ifade eden Sabuncu, "Her yıl 3-4 yeni yan sanayi firması ortalama 50 milyon dolarlık yatırımla Rusya'da üretime geçer. 2020'de Rusya'da üretim yapan Türk firmalarının sayısı 30-35 olur" dedi. Rusya'ya parça ihracatının arttığını, ama istenilen seviyede olmadığını anlatan Sabuncu, yüzde 0.1 olan pazar payını büyütmek için Rusya'ya yatırım yapmanın şart olduğunu söyledi.

Sabuncu, "Rusya'da belirlenen yeni teşvik sistemiyle ana sanayi 36 ay içinde en az 300 bin araçlık kapasite oluşturacak. 48 ay içinde de üretilen araçların motorlarının yüzde 30'u Rusya'da imal edilecek" diye konuştu.

Kimler yatırım yaptı? 1. Nobel Automotive 2. Coşkunöz 3. Trakya Cam 4. Tirsan Kardan 5. Teklas 6. Canel Otomotiv 7. Pilot Koltuk 8. Tırsan/Kaessbohrer