Kıbrıs, Rus borsasını vurdu; dolar yükseldi

143

Kıbrıs Rum Kesimi’nden gelen mali kriz haberleri Rusya borsasını vurdu. Dolar bazlı RTS endeksi MSİ 12:30’da yüzde 3,47 kayıpla 1484 puana kadar geriledi. Ruble bazlı MICEX endeksi ise yüzde 2,56 kayıpla 1456 puana düştü. Akşam saatlerine kadar da aşağı doğru trendin devam etmesi bekleniyor.

Uzun süredir 30 rublenin üzerinde tutunmaya çalışan dolar 24 kapek artarak 30,92 rubleye çıkarken, Euro da 17 kapek artışla 39,84 rubleye yükseldi. Yüzde 55 dolar ve yüzde 45 Euro’dan oluşan döviz sepeti ise 4 kapek yükselerek 34,92 ruble oldu.

Güney Kıbrıs Rum kesimi bankalarında off-shore hesaplarında bulunan Rus oligarklara ait 50 milyar doları aşan paranın geri alınamama endişesi Rusya’yı tedirgin ediyor. Güney Kıbrıs hükümeti Avrupa’dan 10 milyar Euro’luk kurtarma paketini alabilmek için mevduat hesaplarından vergi alacak. Haberin duyulmasının ardından Rum kesiminde vatandaşlar paralarını çekmek için bankalara hücum ederken, Rus oligarklar da paralarının peşine düştü.

AB ve IMF ile yapılan anlaşma çerçevesinde Rum Kesimi 100 bin Euro’nun altındaki mevduatlarda bir defalık yüzde 6,75, bu miktarın üzerinden de yüzde 9,9 vergi alacak.

Rum Kesimi lideri Nikos Anastasiadis, bu önlemin acı verici olduğunu, ancak ülkenin ekonomik istikrara kavuşması için bunu yapmak zorunda olduklarını açıkladı. Anastasiadis’e göre mudilerin ödediği vergiler, daha sonra banka hisseleri olarak telafi edilebilir. Rum lidere göre 1974’de Türkiye’nin adaya müdahalesinden bu yana yaşanan en ciddi kriz.

Pazartesi resmi tatil olan Rum Kesimi’nde banka işlemleri yapılmazken, yarın sabah saatlerinde krizin daha etkin olması bekleniyor. Elektronik para transferlerinin engellenmesi için de ek tedbirler alınıyor.

Güney Kıbrıs parlamentosunda akşam saatlerinde yapılacak oturumda AB ve IMF ile sağlanan paket oylanacak. Muhalefetin destek vermeyeceğini açıkladığı pakete parlamentodan geçmezse krizin daha da şiddetlenmesinden endişe ediliyor.