CJSC İşbank: Rus sermayesi adadan kaçabilir

157

Rusya’da faaliyette bulunan CJSC İşbank yönetimi, Kıbrıs Rum Kesimi’ni kurtarmaya yönelik pakette yer alan vergi kesintileri, bankacılık sisteminin küçültülmesi ve kara parayı aklamaya yönelik ek tedirbirlerin Rus sermayesinin adadan çıkışına neden olabileceğini açıkladı.

Rusya gündemi ile Türkçe yayın yapan www.haberrus.com haber portalına değerlendirmede bulunan CJSC İşbank, “Gerek mevduata uygulanacak verginin yaratacağı memnuniyetsizlik gerekse bu iki ülke arasında uzun yıllardır devam eden kurulu düzenin radikal değişimi daha ilk günden Rus tarafında tepkiyle karşılandı. Tüm önemli finansal kurumların ekonomik yorumları da krizin bulaşıcılık etkisine dikkat çekiyor. Bununla birlikte, Kıbrıs ekonomisi için hayati nitelik taşıyan bankacılık söktörü için kilit önemdeki Rus mevduatının Kıbrıs’tan çıkma olasılığının yaratacağı yerel etki, Rusya’da aynı boyutta olmayacak.” öngörüsünde bulundu.

Rusya ekonomisi uzun vadede etkilenmez

İşbank’a göre Rusya’da oluşan rahatsızlığa karşın, Rusya ekonomisinin büyüklüğü dikkate alındığında piyasalarda kısa vadede yaratacağı dalgalanmalar dışında uzun vadede çok önemli bir kriz potansiyeli olmayacak. Bununla birlikte, Kıbrıs ile başlayan sürecin Avrupa genelinde devam edecek bir sürecin parçası olma olasılığının, Rusya ekonomisinin Avrupa’ya bağımlı yapısı sebebiyle makroekonomik dengeler açısından Rusya üzerinde daha fazla etki yaratma potansiyeli taşıdığı söylenebilir.

Kıbrıs mali krizi Euro Bölgesi’nde Yunanistan kadar etkili olmaz

Kıbrıs Rum ekonomisinin mevcut büyüklüğü dikkate alındığında Avrupa’da Yunanistan sonrasında yaşananlara benzer bir etki yaratma olasılığı bulunduğunu söylemek güç. Buna ilave olarak, Kıbrıs’ın ağırlıklı olarak Yunanistan’a bağımlı ekonomisinden kaynaklanan riskler ilk kez ortaya çıkmış da değil. Bahse konu olumsuzlukların Avrupa piyasalarında önemli ölçüde fiyatlandığına dikkat çeken İşbank, “Alınacak önlemlerin regülasyon anlamında piyasalarda olumlu değerlendirilme olasılığı da bulunmakta. Nitekim, Birliğe yön veren Almanya ve Fransa gibi ülkelerin Kıbrıs’ın uygulaması için söz konusu programı güçlü bir şekilde desteklemeleri de potansiyel etki analizlerinde tüm birlik üzerinde önemli bir sonuç doğmayacağı görüşlerinin bir sonucu gibi durmakta.” hatırlatması yaptı.

Kurlarda dalgalanma kısa süreli

Avrupa birliği genelinde zaman zaman Birliğin geleceğine ilişkin kaygılar doğuran pek çok gelişmenin kurlar üzerinde genelde bir süre sonra istikrar bulan kısa süreli dalgalı etkileri olduğunu hatırlatılan açıklamada, “Bu gelişmenin de Rum ekonomisinin ve bankacılık sektörünün orta vadede regüle edilmesi anlamı taşıması da benzer bir etki sonucunu doğurma olasılığı taşımaktadır. Bu kapsamda Ruble ile Euro’nun da benzer şekilde hareket edebileceği kaanaati taşımaktayız.” denildi.

Rusya’da yatırımcının tercihini etkilemez

Mevcut ve potansiyel sonuçları itibariyle Kıbrısta’ki gelişmelerin Rusya’daki yabancı yatırımcıların yatırım tercihlerini kısa vadede değiştirmelerini ya da yatırımlarına ilişkin radikal kararları almalarını gerektiren bir durumun olmadığı kaydedilen açıklamada şu tespitler yer aldı: “Şüphesiz Kıbrıstaki yeni düzenlemye ilişkin süreç henüz tamamlanmış degil. Kıbrıs parlamentosu henüz kurtarma programının koşullarını onaylayıp yürürlüğe koymadı. Ayrıca, Kıbrıs piyasalarının henüz kapalı olması da gerçek reaksiyonların hayata geçmesini engellemiştir. Bu nedenle, piyasalara yansıyacak kalıcı etkileri tüm kararlar netleştikten sonra görmek mümkün olacaktır.”