Rum Bakan, Rusya ile anlaşma sağlayamadı

97

Avrupa Birliği’nin önerdiği mevduatlara vergi getiren kurtarma paketinin Kıbrıs Rum Kesimi parlamentosunda reddedilmesinin ardından Moskova’ya gelen Rum Kesimi Maliye Bakanı Michael Sarris, Rus meslektaşı Anton Siluanov’la görüşmesinde herhangi bir sonuç alamadı.

Basına değerlendirmede bulunan Sarris, “Görüşme çok güzel, yapıcı ve dostça geçti. Bir başka oturumda müzakerelerimizi sürdüreceğiz.” dedi. Rusya’nın desteğini alabilmek için zorlu bir müzakere süreci olduğuna değinen Rum Bakan, görüşmelerin farklı mekanda devam edeceğini söyledi. Sarris ve beraberindeki heyet Rusya ile anlaşma sağlanana kadar Moskova’da kalmayı planlıyor.

Sarris ve Siluanov görüşmesinin 90 dakika kadar sürdüğü, toplantıya Merkez Bankası Başkanı Sergey Ignatyev ve yarımcısı Sergey Şvetsov’un da katıldığı ifade ediliyor.

Rum heyeti, Rusya’da 2016’da süresi dolacak 2,5 milyar dolarlık kredinin süresinin 2021’e kadar uzatılmasını ve yüzde 4,5 olan fazi oranının da düşürülmesini talep ediyor.

Spekülasyonlara göre Rusya’nın Kıbrıs bankalarından birine el konulmasında destek sağlaması da gelen talepler arasında. Moskova ise banka yönetiminde etkin bir oy oranına sahip olmak istiyor.

Gazprom devreye girebilir

Kıbrıs Rum Kesimi Ticaret Bakanı Giorgos Lakkotrypis de Moskova’da temaslarda bulunuyor.

Rus oligarklar Mihail Prohorov, özel sektörün de Rum Kesimi’nin kurtarılmasında katkı sağlayabileceğini söyledi. Prohorov, “Eğer biz Kıbrıs’ta yaşanan krizin Rusya’yı etkilemeyeceğini düşünürsek, büyük hata yaparız.” uyarısında bulundu.

Rum Kesimi’nde off-shore hesaplarda 50 milyar dolara yakın parası olan Rusya krizden en az zararla çıkmanın yollarını arıyor. Adanın doğalgaz rezervlerinin Rus enerji devi Gazprom’a devri de alternatif teklifler arasında yer alıyor.