Ruslar Türk turizmine 2 milyar dolar yatırdı

244

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, "Rusya'dan gelen doğrudan yabancı yatırımlar turizm alanında çok yoğun. 2004 yılında Türkiye'ye ancak 500 bin Rus turist geliyordu. Geçen sene bu rakam 3,4 milyona ulaştı" dedi.

"Türkiye ve Rusya-Bölgesel Kalkınma için Ekonomik Entegrasyon" panelinde konuşan Ateş, iki ülke arasında yaklaşık 30 milyar dolarlık bir ticaret hacmi bulunduğunu, ancak bunun asimetrik bir dağılımı olduğunu söyledi.

Ateş, "Rusya'dan çoğu ham petrol ve doğal gaz olmak üzere 24 milyar dolarlık ithalat yapılıyor. Bu ülkeye 6,4 milyar dolar da ihracat yapılıyor. Bunların içinde deri, tekstil, makine gibi kalemler var" dedi.

İki ülke dış ticareti arasındaki asimetrinin düzeltilebilir olduğunu öne süren Ateş, şunları söyledi:

"İki ülke başbakanları arasında yapılan anlaşmayla 2015 yılında 100 milyar dolar ticaret hacmi gibi ciddi ve agresif bir hedef de konuldu. Zamanla bu simetri belli bir miktarda düzeltilebilir ama şunu da söylememiz lazım, Türkiye geçen sene sonu itibarıyla 52 milyar dolarlık bir cari açığa sahip.

Rusya'da ise 80 milyar dolarlık bir cari fazla var. Enerji ihracatını çıkaracak olursak eksi 250 milyara iniyor bu. Yani iki ülke arasında ciddi bir asimetri var. Biri enerji zengini diğeri enerji yoksunu bir ülke."

Ateş, iki ülke arasındaki dış ticaret asimetrisinin çok kısa sürede dengelenebilmesinin zor olduğunu belirterek bunun biraz zaman alacağını söyledi.

Sberbank'ın Türkiye'ye yatırım yapmasının önemli bir aşama olduğunu dile getiren Ateş bu yatırımla birlikte iki ülkenin birbirini koruma altına almaya başladığını ifade etti.

-"Keşke ticari geziler için de kalksaydı vize"-

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkinin sadece ihracat ve ithalata sınırlı olmadığını anlatan Ateş, görünmez bazı kalemlerin bulunduğunu belirterek, Rusya'dan gelen doğrudan yabancı yatırımların turizm alanında çok yoğun olduğuna dikkati çekti. "2004 yılında Türkiye'ye ancak 500 bin Rus turist geliyordu. Geçen sene bu rakam 3,4 milyona ulaştı" diyen Ateş, Türkiye'nin mevzuatını yeterince iyileştirememesine rağmen Rusya'dan gelen otel ve rezidans yatırımlarının da 2 milyar doları aştığını belirtti.

İki ülke arasındaki dış ticaret rakamlarının kolaylıkla 4'e katlanabileceğini ifade eden Ateş, hizmet ihracının da önemli bir kalem olduğunu kaydetti.

Rusya ile vizelerin kaldırılabileceği ihtimalini yıllar önce söyleseler kesinlikle inanmayacağını dile getiren Ateş, bu gelişmenin çok büyük bir adım olduğunu vurguladı.

İki ülke arasında vizenin sadece turistik amaçla serbest olduğunu anımsatan Ateş, "Rusya'ya gittiğinizde iş mi turizm mi diye soruyorlar. İş derseniz giremiyorsunuz. İki ülke arasındaki anlaşmaya göre sadece turistlere giriş serbest. Mutlaka ülkeye girerken turizm demeniz lazım. Ticari geziler de turistik geziler kadar önemli. Keşke ticari geziler için de kalksaydı vize" diye konuştu