Rusya ASIA organize sanayi bölgesinde Türk yatırımları başladı

5992

Rusya’nın başkenti Moskova’ya yaklaşık 100 kilometre mesafede Vladimir Bölgesi’nde yer alan ASIA (Aleksandrova Slobada Industrial Area) organize sanayi bölgesinde Türk şirketler fabrikalarını kurmaya başladı. Alt yapısının hazır hale getirildiği Rusya’nın Türkiye tarzında ilk organize sanayi bölgesinde 850 bin metrekare arazi üzerine yaklaşık 500 bin metrekare kapalı alan kurulabilecek.

Üretim sektörleri için her hangi bir kısıtlamanın olmadığı bölgede kurulan, Elektrik malzemeleri üretecek Türk şirketi ilk fabrikasının inşaatını tamamlamak üzere. İnşaat malzemeleri üretimi yapacak ikinci fabrika ise Haziran sonunda üretime başlayabilecek.

ASIA’nın mülkiyeti OOO Sefa’ya ait. ASIA kurucularından Erdem Coşkun Cihan Haber Ajansı’na yaptığı değerlendirmede, “Türkiye tarzında oluşturulan Rusya’nın ilk organize sanayi bölgesinde bugün karar verilmesi durumunda, yatırımlara hemen başlanabilir. Elektrik, doğalgaz ve diğer tüm alt yapılar sahada mevcut. Enerji kapasitemiz tüm yatırımlar için yeterli durumda.” dedi.

resim tanımı girin

Toplam yatırım 600 milyon doları bulacak

Toplamda 600 milyon doları bulması beklenen yatırımla bölgeye ciddi bir istihdam katkısı da sağlanacak. ASIA’da yapılacak yatırımların en önemli avantajlarından biri de belirlenen bütçe ve çalışma grafiği ile işin tamamlanabilecek olması. Geliştirdikleri özel modelle enerjinin en makul rakamlara sağlanabileceğini ifade eden Coşkun, “Türkiye ve Rusya arasında imzalanan KEK protokolünde yer alıyor. Her iki ülke de projeye destek veriyor. Çalışmalarımız Türkiye Moskova Ticaret Müşavirliği ve Vladimir Bölgesi Valiliği ile koordineli olarak yapılıyor. Vladimir Bölgesi Valisi Nikolay Vinogradov projeye tam destek veriyor. Moskova Ticaret müşavirinin de yer aldığı bir heyet çalışmaları düzenli olarak denetliyor.” bilgisini verdi.

Rusya’nın tüm bölgelerine kara ve demiryolu ile ulaşım imkanı olduğunu ve kesişim noktasında yer aldıklarını kaydeden ASIA kurucusu Coşkun, “Rusya’da Türk şirketleri en çok Vladimir Bölgesi’nde yatırım yapıyor. Beko, Vestel, Şişecam, Bellona ve Muya’nın fabrikaları var. Türkler Almanlardan sonra bölgede ikinci büyük yatırımcı durumda. Yerel yönetim Türkiye ile ilişkilerin gelişimine önem veriyor. Türk girişimcilere tüm yardımları sağlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

resim tanımı girin

İşçi ve yöneticiler için konaklama ve sosyal imkanlar var

Rusya’da yatırımlarda en önemli konulardan birinin işçilerin ikamet sorunu olduğuna değinen Coşkun, “Organize sanayi bölgesini Türkiye’deki mantıkla işletip yöneteceğiz. Yabancı yatırımcılara hitap edeceği için, işçiler, personel ve diğer üst düzey yöneticiler için konut imkanı sunuyoruz. Yeme, içme, alışveriş, kreş, spor alanları ve banka şubeleri gibi sosyal tesislerin de inşaatına başlandı.” dedi.

Türkiye Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cemalettin Damlacı ve Coşkun, Moskova’da Vladimir Bölge Valisi Vinogradov’la bir araya gelerek ASIA organize sanayi bölgesi ve Vladimir’deki diğer yatırımları ele aldı. Görüşmeye Türkiye Moskova Büyükelçiliği Ticaret Baş Müşaviri Atilla Kızılarslan da katıldı. Türkiye-Rusya arasında siyasi ve ekonomik ilişkilerin hızla geliştiğine dikkat çeken Vali Vinogradov, başta ASIA kurucusu Coşkun olmak üzere, diğer Türk yatırımcılara teşekkür etti. Vali bölgelerine sadece 2012’de bir önceki yıla göre yüzde 50 artışla 109 milyon dolarlık dış yatırım geldiğini söyledi. Bölgelerinin Moskova’ya yakın olması nedeni ile çok büyük bir avantaja sahip olduklarına değinen Vinogradov, otomotiv yan sanayi, inşaat malzemeleri, tekstil ve diğer sektörlerde bölgelerinde yatırım imkanları olduğunu, Türkiye’nin üretim tecrübesinden daha fazla yararlanmak istediklerini vurguladı.

resim tanımı girin

Türk firmalarını cesaretlendiriyoruz

Müsteşar Yardımcısı Damlacı da yaptığı konuşmada Türkiye ve Rusya arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin son on yılda hızla arttığını, bunun daha da ileri taşınması için Türk firmaları cesaretlendirdiklerini belirtti. Damlacı, “Vladimir bölgesinde Türk yatırımları 1 milyar doların üzerinde. Temmuz ayında Türkiye’de yapacağımız toplantılara Vladimir bölgesini de bekliyoruz. Rusya çok büyük pazar. ‘Kazan-kazan’ prensibi ile yatırım ve fırsatlardan karşılıklı olarak yararlanacağız. Erdem Bey’e ve firmasına göstermiş olduğunuz destek için de teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. Damlacı 18-19 Nisan KEK toplantısında ASIA organize sanayi bölgesindeki yatırımların ele alınacağını, bölgenin desteklenmesi ile ilgili ifadelerin tekrar metne konacağını vurguladı.