Rusya, Rumların önerisini beğenmedi

133

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, Rusya ve Kıbrıs Rum Kesimi arasında müzakerelerin sona erdiğini, Kıbrıs delegasyonun önerilerinin ilgilerini çekmediğini söyledi.

Basına değerlendirmede bulunan Siluanov, “Kıbrıs Rum Kesimi Maliye Bakanı Michael Sarris ve beraberindeki heyetle son görüşmeleri dün tamamladık. Müzakereler sona erdi. Rus şirketleri önerilere ilgi duymadı…” dedi.

Kıbrıs Rum Kesimi devletine ait bir kısım banka hisseleri ve diğer varlıkların satışı ile ilgili Rumların teklifleri olduğunu ifade eden Siluanov, “Bizim yatırımcılarımız ilgi duymadı. Banka hisselerinin devri konusunda ticari bankalarımız istekli değil. Doğrudan kredi konusu ise gündemde değil. Çünkü Avrupa Birliği ile çözüm süreci devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu. Siluanov, AB’nin vereceği cevaba göre Rusya’nın da durumu yeniden değerlendirmeye alacağını söyledi.

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, Rumların doğalgaz rezervleri ile ilgili öneride bulunduğunu doğrulamış, fiyat ve Türkiye ile sorunlar nedeni ile konunun cazip olmadığını ifade etmişti. Medvedev, askeri üs konusu ile ilgili iddiaları ise, “alternatif öneriler var” şeklinde cevaplamıştı.

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç ise yaptığı değerlendirmede Kıbrıs’da kriz yaşandığını, çözümün öngörülen rakamların çok üzerinde olduğu uyarısında bulundu. Klepaç, “Krizin hızlı bir şekilde çözülebileceğini düşünmüyorum. 6 milyar Euro ile krizi daha önce çözmek mümkündü. Avrupa Birliği sorunu çözebilecek kapasiteye sahip. Ancak her şey geçen süre içinde maliyetin artacak olmasına bağlı…” uyarısında bulundu. Klepaç’a göre krizin sadece Kıbrıs bankalarını değil, Euro Bölgesi’nde de sorunlara neden olma riski var.

Mevduatlardan yüzde 10’lara kadar vergi almanın dışında çözüm yolları olduğuna değinen Klepaç, “En basit yol adaya 10 milyar Euro değil, 16 milyar Euro vermek. Avrupa Merkez Bankası için bu çok büyük rakam değil. Aksi durumda sonuçları çok daha masraflı olabilir.” dedi. Klepaç, Her şartta adada bankacılık sisteminin yeniden yapılandırılmaya ihtiyacı olduğuna söyledi.