Putin Rum liderden Rus kaçakçıların listesini istemiş

135

Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris’in, Güney Kıbrıs’ı iflastan kurtarmak için yardım talep etmek amacıyla Rusya’da gerçekleştirdiği temaslarını tamamladı.

Anastasiadis hükümetinin karşısına Moskova tarafından resmi ve bütünlüklü şekilde incelenmiş bir öneri konulmadığını haber veren Politis, konuyla ilgili bilgisi bulunan hükümet kaynaklarına dayanarak, durumun son haftalarda Rusya’dan gelecek ekonomik kurtarma paketiyle ilgili söylenti ve senaryoların tam aksi şekilde gelişme gösterdiğini yazdı.

Moskova’dan gelecek yardım umudunun tehlikeli bir gecikmeye sebep olduğuna işaret eden aynı kaynaklar, bunun halkın gözünde Meclisin mevduatların vergilendirilmesine hayır demesini haklı çıkardığını, aynı zamanda durumu daha da kötüleştirdiğini belirttiler.

Aynı şeyin, Rus doğal gaz devi Gazprom’un, Rum kesiminin kurtarılmasına müdahil olması hususunda da gerçekleştiğini anımsatan gazete, bu iddiaların Maliye Bakanlığı tarafından yalanlandığını ekledi.

Gazete, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçtiğimiz salı akşamı Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile telefonda gerçekleştirdiği görüşmede, Rum kesimindeki bankalarda hesapları olan Rus vergi kaçakçıları meselesini gündeme getirdiğini de haber verdi.

Haberde, Putin’in, Rum kesimindeki bütün Rus mevduat sahiplerinin ve mevduatların miktarının listesini Anastasiadis’ten istediği ifade edildi.

Gazeteye göre, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso ile dün ortaklaşa gerçekleştirdikleri basın toplantısında konuşan Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev ise, Rusya’nın Güney Kıbrıs’ın desteklenmesine kapıyı kapamadığını, ancak Rum kesiminin önce bir çıkış yolu bulmak için AB ile anlaşması gerektiğini belirtti.

Medvedev, AB ve Güney Kıbrıs tarafından üzerinde çalışılmış nihai bir plan ortaya çıkması durumunda, çeşitli destek şekillerini tartışmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Simerini gazetesi de konuyla ilgili haberinde, jeopolitik çıkarların ve AB ilke dengelerin korunmasının, Rusya’yı Rum kesiminin kendisine sunduklarına evet demesine izin vermediğini yazdı.

Rusya’nın AB ile dengeleri korumak adına Rum kesimine ekonomik sorununu AB içerisinde çözmesi gerektiğini ilettiğini vurgulayan gazete, Maliye Bakanı Sarris’in Rusya dönüşü yaptığı açıklamaya yer verdi.

SARRİS MOSKOVA’DAN DÖNDÜ

Açıklamasında, Moskova’nın geçen sen Rum kesimine verdiği kredinin geri ödeme süresinin uzatılması konusunda istekli olduğunu dile getiren Sarris, yardım talebi çerçevesinde Rusya hükümeti ile yoğun istişarelerde bulunduklarını ancak bunun mümkün olmadığını söyledi.

Zaman meselesi ve Rusya’nın ortaya bir program çıkacağında emin olmak istemesi gibi nedenlerden dolayı bir sorun yaşandığını dile getiren Sarris, bir yandan Rusya’dan gelecek herhangi bir yardımın programın tamamlanmasına yardım edeceğini, öte yandan bu yardımın hayat bulması için de bir program ortaya çıkması gerektiğini vurguladı.

Sarris, dolayısıyla, Rusların katılmasına fırsat tanıması için koordineli bir çaba gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Alithia gazetesi ise haberinde, Maliye Bakanı Sarris’in Moskova’dan, “Rusya’nın kurtarma paketine ancak AB ve Almanya’nın istemesi halinde katkıda bulunacağı” mesajıyla döndüğünü yazdı.

Gazete, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov’un dün sabah yaptığı açıklamada, Rus yatırımcıların Rum kesiminin doğal gaz rezervleriyle ilgilenmediklerini söylediğini de iletti.

Haberde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in, Euro grubunun mevduatların vergilendirilmesi kararının öncesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrof ile iletişim kurmaya çalıştıkları, ancak bunda başarılı olmadıkları da ifade edildi.

RUSYA GAZPROM’UN OYUNA DAHİL OLMASINI İSTİYOR

Fileleftheros ise “Moskova Ne Deniz Üssü, Ne de Banka İstiyor” başlıklı haberinde, Rusların Rum kesiminde deniz üssü kurmakla ilgilenmedikleri gibi banka satın almakla da ilgilenmediklerini yazdı.

Rusların başlıca beklentisinin Rum kesimi ile Euro bölgesi arasında anlaşmaya varılması olduğunu kaydeden gazete, Rus doğal gaz Gazprom’un doğal gaz satış fiyatları ve doğal gaz sıvılaştırma terminali oyununa katılımının istendiğini ekledi.

Haberine iç sayfalardan “Rusya Doğal Gaz Fiyatı Oyununda” başlığıyla yer veren gazete, Rusların ilgisinin Gazprom şirketinin terminale katılımına çevrildiğini yazdı.

Haravgi gazetesi ise “Moskova’ya Sırt Çevirdiler” başlıklı haberinde, Rusya’nın ilgisinin AB ile işbirliğinde bulunulmasına odaklandığını; çünkü AB’nin Rus doğal gazının başlıca alıcısı olduğunu vurguladı.

Haberde, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i Moskova’ya da davet ettiği ancak Rum kesiminin buna sırt çevirdiği yorumu da yapıldı.