Putin, Rumların borçlarının yapılandırılması için talimat verdi

95

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kıbrıs Rum Kesimi’nin 2011’de aldığı 2,5 milyar Euro borçlarının yeniden yapılandırılması için talimat verdi. 2016’da süresi dolacak borcun 2021’e ötelenmesi ve yüzde 4,5 olan faiz oranlarının düşürülmesi gündemde.

Kremlin basın danışmanı Dmitri Peskov, hükümet ve Maliye bakanlığının Rum Kesimi’nden ortakları ile borcun yapılandırılması konusunda temasta bulunmaları emrini verdiğini söyledi.

AB’nin ikinci kurtarma paketinin Rum Kesimi’nin parlamentosunun onayına gerek kalmadığı belirtilirken, Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov, Rusya hükümetinin Rus yatırımcıların adadaki kayıpları konusunda rakamın netleşmediğini belirtti.

Resmi olarak bir rakam söylemelerinin imkansız olduğuna değinen Rusya Başbakan Yardımcısı, Kıbrıs Rum Kesimi’nin Rusya’nın yardımı olmadan mevcut krizi atlatmasını umduklarını kaydetti.

Adada yaşanan sorun Rus bankalarında paraların tutulması konusunda önemli bir ders olduğuna değinen Şuvalov, “Rusya’nın çok istikrarlı ve güvenilir bankaları var. Rusya’da kriz olduğunda bile Rus bankaları sistematik bir sorun yaşamadı. Rusya bankacılık sisteminin bir çok Avrupa bankasından daha istikrarlı olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Kıbrıs’ta yaşanan sorunun Euro üzerinde olumsuz etkileri olmasının muhtemel olduğuna değinen Rusya Başbakan Yardımcısı, “Avrupa Komisyonu’ndan gelen tüm sözlere rağmen, Euro’nun istikrarı, Euro Bölgesi’nde ekonomik durum ve genel olarak negatif bir etki ortaya çıkabilir.” değerlendirmesinde bulundu. Şuvalov’a göre ihracata dayalı ekonomik yapısı ile Rusya’nın muhtemel krizden etkilenme riski var.

AB’nin önerdiği yeni kurtarma paketinde 10 milyar Euro kredi desteği karşılığında 100 bin Euro’nun üzerinde banka mevduatlarından yüzde 30-40 civarında kesinti yapılması öngörülüyor. Böylece hükümete 7 milyar Euro’luk ek kaynak sağlanmış olacak.

Rum lider Nikos Anastasiadis Brüksel’de uzun görüşmelerin sonunda Avrupa komisyonu, IMF ve Avrupa Merkez Bankası’ndan oluşan troyka ile anlaşma sağladı. Buna göre Rumların ikinci büyük bankası Laiki Bankası’nda var olan mevduatlar ikiye ayrılıyor. 100 bin Euro’nun altındakiler yeni bir oluşumla Kıbrıs Bankası ile birleşecek. Üzeri rakamlarla ilgili ise yüksek oranlarda kesinti gündemde. Yeni anlaşma için parlamento onayına gerek kalmadığı belirtiliyor.