TUSKON ve RUTİD Rusya’nın güneyine çıkarma yaptı

257

Rusya ve Türkiye arasında ticaret köprüleri kurmaya devam eden TUSKON ve Rus Türk İş adamları Derneği (RUTİD) Rusya’nın güneyindeki Stavropol bölgesine ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyarette Türk işadamları heyetine TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava ve RUTİD Genel Sekreteri Recep Dönmez eşlik etti. Türk konukları Stavropol Bölgesi Ekonomik Kalkınma Bakanı Andrey Hustoçkin başta olmak üzere bölge Sanayi, Köy ve Tarım ve Bayındırlık bakanlıkları yetkilileri karşıladı. Görüşmede Rus-Türk ticari ilişkileri bağlamında Stavropol bölgesi ve Türkiye arasında ticari ilişkilerin artırılmasına ilişkin konular ve bölgede Türk işadamlarının yatırımları ele alındı. Özellikle Stavropol bölgesinde köy ve tarım alanında çağdaş tekonoloji ve donatımlı tesislerin oluşturulması ve işletilmesi bağlamında Türkiye’nin tecrübesinden paylaşılması önerileri de görüşüldü.

resim tanımı girin

Bakan Hustoçkin, bölgedeki Türk inşaat firmalarının başarılı çalışmalarını anlatarak, “RG Ltd firması Galereya ticaret merkezi ve Garden City elit bina tesislerini başarılı şekilde tamamladı. Yüzlerce Stavropollu şirket Türk partnerleriyle sıkı işbirliği içinde.” diyerek çalışmaları övdü.

Türk işadamları, bu yıl İstanbul’da yapılması planlanan “Dış Ticaret Köprüsü” başlıklı uluslararası zirveye Stavropol bölgesinin de heyet olarak katılmaya davet etti. Davetten dolayı Stavropol bölge yetkilileri, Türk heyete teşekkür etti.

Stavropol Ekonomik Kalkınma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye ve Stavropol Bölgesi arasındaki ticari ilişkilerin kadim olduğu vurgulandı. 2012 yılı rakamlarına göre, ikili ticari ilişkilerinin ticaret hacmi 100 milyon dolar.