Yüzde 5’lik büyüme artık Rusya için zor

85

Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç önümüzdeki dönemde yüzde 5 ya da üzeri büyümelerin artık çok zor olduğunu söyledi.

Vedomosti gazetesinin düzenlediği, “Yüzde 5 ve üzeri, Rusya’yı ekonomik durgunluktan kurtarmak” adlı panelde konuşan Klepaç, “Yurt dışı piyasalarda beklenmedik bir iyileşme dalgası olmazsa, 2013 ve sonrasındaki birkaç yıl için yüzde 5’lik büyüme zor.” dedi.

Rusya’nın gelişme modelinin yeniden yapılanmaya ihtiyacı olduğuna değinen Klepaç, “Bu çok kolay bir süreç değil. Ekonomik büyümedeki yavaşlama petrol ve doğalgaz ihracatındaki durgunluktan kaynaklanıyor. Önümüzdeki yıllarda enerji ihracatında artış bekliyoruz. Ancak bu hem fiyat hem de miktar açısından kriz öncesi seviyede olmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bireysel harcama trendinde beklenenden daha hızlı bir düşüş görüldüğünü hatırlatan Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı, “Toplumun davranışları değişiyor. Vatandaşların daha fazla tasarruf etmeye başladığını gözlemliyoruz.” dedi.

Ekonomik büyümenin önündeki üçüncü engelin yatırım miktarlarında yaşanan azalma olduğunu kaydeden Klepaç’a göre, dönemsel etkiler yatırımların düşüşünde etkili oluyor. Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısına göre yatırımların yeniden ivme kazanabilmesi için yeterli pozitif dinamikler halen mevcut.