Rusya hükümeti Kıbrıs’ta zarar görenlere yardım etmeyecek

60

Rusya Başbakan Birinci Yardımcısı İgor Şuvalov, hükümetin Güney Kıbrıs Rum Kesimi Bankalarında kayıp yaşayan Rusya vatandaşlarına herhangi bir destek programları olmadığını açıkladı.

Birinci Kanal’da düzenlenen program konuşan Şuvalov, “Kıbrıs Rum Kesimi’nin iki büyük bankasında hesapları olanlarla ilgili herhangi bir planımız yok. Bu konu ile ilgili Rusya hükümeti herhangi bir destek programı düşünmüyor.” dedi.

Şuvalov devlet şirketlerinin ciddi sıkıntı yaşamaları durumunda bir kısım önlemlerin alınabileceğini belirtti.

Kıbrıs’ta bulunan paraların farklı olduğuna değinen Şuvalov, “Orada vergisi ödenmeyen paralar da var. Ödenenler de var. İnsanlar farklı gerekçelerler paralarını orada tutuyor. Birileri bu şekilde paralarını tutmayı düşünmüş ve kaybetmişse Rusya hükümeti buna bir şey yapamaz.” değerlendirmesinde bulundu.

Euro Bölgesi’nde yer alan 17 ülkenin Dışişleri Bakanları Kıbrıs’a kredi desteği için ülkenin ikinci büyük bankası Laiki’de bulunan 100 bin Euro’nun üzerindeki mevduatların yüzde 30-40’ına el konulması şartını koydu. IMF, Avrupa Konseyi ve Avrupa Merkez Bankası’ndan oluşan troyka ile anlaşan Rum yönetimi 10 milyar Euro’luk yardımın yanı sıra mevduat sahiplerinden 5,8 milyar Euro’luk ek destek daha sağlamış olacak.

Rus yatırımcıların Kıbrıs Rum Kesimi’nde off-shore hesaplarında 30-50 milyar dolar civarında mevduatları olduğu, ancak bunların ne kadarının yeniden yapılandırılacak Laiki Bank’ta kaldığı bilinmiyor.