Moskova’ya dördüncü havalimanı için çalışmalara başlandı

302

Rusya’nın Başkenti Moskova’ya yeni havaalanı geliyor. Aktif 3 havaalanı bulunan kentte, dördüncüsünün inşa edilmesi için çalışmalara başlandı.

Konuyla ilgili olarak Rus basınına açıklamada bulunan Moskova Havaalanları geliştirme grubu üyesi Alber Eganyan, günümüzde Moskova’dan yılda 60 milyon insanın uçtuğunu ve 2030 yılına kadar bu sayının 179 milyona çıkmasının beklendiğini ifade etti.

Moskova’da bulunan havaalanlarının hâlihazırda 90 milyon kişilik kapasitesi olduğunu vurgulayan Eganyan, bu yüzden 4. Havaalanının yapılması gerektiğine işaret etti.

Yeni havaalanının inşası için gerekli prosedürlerin bu yılın 3. Çeyreğine kadar tamamlanmasının planlandığını söyleyen Eganyan, Federal hükümete de havaalanı modelinin Nisan ayının ortasına kadar sunulacağını belirtti.

Eganyan, “Dördüncü havaalanı için gerekli karar, Federal yönetim tarafından bu yılın 4. çeyreğine kadar verilecek. Eğer olumlu olursa, yer seçimi işlemi yapılacak. Havaalanının işletilmesine ise 2025-2027 yılları arasında başlanılacak.” şeklinde konuştu.