Türk emlakçılar Rusya’ya çıkarma yaptı

471

Rusya’nın St. Petersburg şehrinde düzenlenen emlak fuarına bu yıl Türk girişimciler damgasını vurdu. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden katılan emlak firmalarına ilgi yoğun oldu.

Aralarında İspanya, İtalya, Yunanistan ve Almanya gibi ülkelerin de katıldığı Uluslararası Emlak fuarına, Kuzey Kıbrıs’tan da çeşitli firmalar katıldı.

Fuara katılan Bodrum Ticaret odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Akkaya, amaçlarının öncelikle Bodrum’un az tanındığı bölgelerdeki turizm ve emlak fuarlarına katılmak olduğunu ifade etti. Bodrumun en önemli sektörlerinden ilkinin turizm, ikincisinin inşaat üçüncüsün ise yat imalat sektörü ve balıkçılık oluğunu vurgulayan Akkaya, Ticaret odası olarak, Dünyada tüm bu alanlarda olup biteni yakından takip etmeye çalıştıklarını söyledi.

resim tanımı girin

Bodrum Rusya’da çok fazla tanınmıyor

Akkaya, “St. Petersburg Rusya’nın en önemli şehirlerinden birisi. Burada yaşayan insanların dünyanın birçok yerinden ev ve konut aldıklarını biliyoruz. Biz de bodrum olarak bu pazara girmek arzusuyla buraya geldik. Buradaki tespitlerimize göre maalesef Bodrum çok fazla tanınmıyor. Bunu çözebilmek için Türkiye’ye döndüğümüzde tüm sektörlerle işbirliği yapacağız. Rusya da ve özellikle St. Petersburg’da Bodrum’un en iyi şekilde tanıtılması için bir plan yapacağız.” dedi.

resim tanımı girin

Konut alan Ruslara oturum için kolaylık sağlanmalı

Akkaya şöyle devam etti; “Çok rağbet gören ülkelerin ortak özelliği konut alan yabancılara sağladıkları hukuk koruması. Yani oturum ve vatandaşlık vaatleri. Türkiye’de hala ev alan Rusların gerek gayrimenkullerini üzerine geçirmelerinde, gerek oturum almalarında beklenen hıza ulaşılamadı. Döndüğümüzde bunu da ilgililerle paylaşacağız. Türkiye’den konut alan Rus vatandaşların, en azından kolaylıkla oturum almalarını sağlayacak düzenleme ve uygulamaların hızla devreye girmesi için elimizden geleni yapacağız. Ayrıca, St. Petersburg bodrum direk uçuşlarının yaz dışında da artırılması için uğraşacağız.”

St. Petersburg Lenexpo Fuar merkezinde düzenlenen Uluslararası Yapı Fuarına, Dünyanın dört bir yanından 100’den fazla firma katılıyor.