Rusya’nın silah ihracatı yüzde 12 arttı

153

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın 2012 yılında gerçekleştirdiği silah ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 12 artarak 15,2 milyar dolara yükseldiğini açıkladı.

Yabancı ülkelerle askeri-teknik işbirliği komisyonu toplantısında konuşan Putin, ortaya çıkan rakamın oldukça memnuniyet verici olduğunu vurguladı.

Özel donanım ve silah satışı alanında Rusya’nın kayıtsız şartsız en iyi ülkelerden biri olduğuna dikkat çeken Putin, “Dünya piyasasının dörtte birinden fazlasını elimizde tutuyoruz. Amerika’yla aramızda küçük bir fark var. Diğer dünya ülkeleri ve ortaklarımız, bizden daha yüksek teknolojiye sahip olmalarına rağmen, daha az satıyorlar. Kısacası, bu alanda oldukça aktifiz.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında Rusya’nın dünya üzerinde 66 ülkeye silah satışı gerçekleştirdiğine değinen Putin, 85 ülkeyle ise Savaş teknolojisi alanında işbirliğine gidildiğini kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı, geçtiğimiz yıl Rusya’nın oldukça ciddi biçimde silah siparişi aldığını ve toplam olarak 46,3 milyar dolarlık bir rakama ulaştıklarını ifade etti.