Forbes dergisi Rusya’nın en zengin 200 ismini yayınladı

585

Forbes dergisinin Rusya versiyonu ülkede en zengin 200 işadamının listesini yayınladı. Buna göre listeye en sondan giren iş adamlarının 500 milyon doların üzerinde servetlerinin olması dikkat çekerken, geçen yılın listesinde bu rakam 450 milyon dolar civarında idi.

Listenin başında Arsenal futbol kulübünün ortaklarından, Metalloinvest sahibi Alişar Usmanov bulunuyor. Kommersant gazetesinin de sahibi olan Usmanov’un 17,6 milyar dolar serveti var.

Alfa Group’un sahiplerinden Mihail Fridman ise geçen yıla göre dört basamak ilerleyerek 16,5 milyar dolarlık serveti ile ikinci sıraya yerleşti. Enerji şirketi Novatek’in ortaklarından Leonid Mihelson ise 7 sıra birden yükselerek 15,4 milyar dolarlık servetle üçüncü oldu.

Renova Group’tan Viktor Vekselberg’in 15,1 milyar dolarlık serveti ile dördüncü sıraya gerilediği listede, LUKoil CEO’su Vagit Alekperov 14,8 milyar dolarla beşinci oldu. EurChem sahiplerinden Andrey Melniçenko ise 14,4 milyar dolarla altıncı sırada.

Interros şirketinin sahibi Vladimir Potanin’in 14,3 milyar dolarlık serveti ile yedinci olduğu listede, çelik üreticisi Novolipetsk’in sahibi Vladimir Lisin altı sıra birden gerileyerek 14,1 miyar dolarla listeye sekizinci olarak girdi.

Gunvor petrol ihracat şirketinin sahibi Genadi Timçenko 14,1 milyar dolarla dokuzuncu olurken, Sivil Platform’la siyasi yaşama atılan Mihail Prohorov ise 3 sıra gerileyerek 13 milyar dolarla ancak onuncu olabildi.

Rusya’nın en zengin 200 işadamının toplam serveti 488,3 milyar dolara yükseldi. Bu rakam geçen yıl 446,3 milyar dolar civarında idi. İlk yüz ismin serveti ise 416,5 milyar dolar.